Beslenmenin Antrenmana Faydası

Spor yapmak artık hayat tarzınızsa bilmeniz gerekenler var demektir. Spor yaparken nelere önem vermelisiniz ve nelerden vazgeçmelisiniz? Hayatınıza spor ile birlikte sağlıklı ve bilinçli yaşamı da alırsınız. Bilinçli sporcu olursanız hem sağlıklı hem de bilgili olursunuz. Bu konuda ne kadar çok şey bilirseniz o denli gelişir ve ilerlersiniz. İlerleme benim için önemli değil, ben sadece spor yapmak istiyorum diyorsanız; yanlış yoldasınız demektir. Çünkü bilinçsiz spor yapımı sakatlığı ve hastalığı beraberinde getirir.
 
Beslenmenin Antrenmana Faydası
Spor yapan kişilerin yapmayanlara oranla daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları karşılamak için birçok seçeneğimiz var. Ama en önemlisi ve en etkilisi, beslenmedir. Beslenme ile günlük harcayacağın enerjiyi en iyi şekilde karşılayabilirsin. Çünkü spor yaparken kısa süreli antrenmanlarda, yani 30-90 dakika arasındaki sürede gerçekleşecek ve bitecek olan antrenmanlarda, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi o günün besin öğelerinden özellikle de karbonhidratlardan karşılanır. Karbonhidratlar vücuttan ilk çıkan ve enerji ihtiyacını ilk karşılayan besin öğeleridir. Onlar sayesinde hareket eder ve performansımızı sergileriz. Bu besini ne dercede ve sıklıkla alacağımız, yapılan spor dallarıyla da değişiklik göstereceği gibi, kişinin ihtiyacıyla da belirlenebilir. Koşu, aerobik, dans, ağırlık çalışmaları, yüzme gibi performans sporları yapılacaksa karbonhidrat bakımından dereceli olacak şekilde zengin beslenebilirsin. Dengeli beslenme kemik ve kas kütlendeki olumlu artışa yardımcı olacağı gibi, dengesiz ve yetersiz beslenmede kemik ve kas hastalıklarına, sakatlanmalara ön ayak olacaktır.
 
[highlight]Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler vücutta enerji sağlayan ögelerdir.
Proteinler, enerji sağlamalarının yanında hücrelerin esas ögesi olduklarından büyüme, gelişme, yıpranan hücrelerin yenilenmesi içinde gereklidir. [/highlight]

 

Önerilen Makaleler