Kendinize Sorun; Beni Ne Motive Eder?

Dönemsel olaylar yüzünden motivasyonunuz azalabilir. Dönemsel motivasyon düşüklüğü mevsimlere, iş yoğunluğuna, kriz anlarına bağlı olabilir. Genelde sevdiğiniz mevsimin gelmesiyle, iş yoğunluğunuzun azalmasıyla ve kriz anlarının bitmesiyle tekrar motivasyonunuzda artış meydana gelir ve her şey normale döner.
Motivasyonunuzun azaldığı dönemlerde kendinize yüklenmek, kendinizi suçlamak, yapılması gereken işlerden kaçmak her hangi bir sonuç vermeyecek aksine sizi daha çok yıpratacaktır. Bu nedenle karşınıza çıkan olaylarla yüzleşmeli ve kendinizi daha iyi tanımak için kendinize sorular sormalısınız.
“Motivasyonunuzu arttırmak için kendinize soracağınız ilk soru; Beni ne motive eder? olmalıdır.”
Bu sorunun cevabını yine kendiniz vereceksiniz ancak o an gerçekleştiremeyeceğiniz cevaplardan kaçınmalısınız. Mevsim değişikliği, kriz anının bir an önce bitmesi, iş yoğunluğunun olmaması gibi sorunlarınızı doğrudan ortadan kaldırmaya yönelik cevaplar ilerlemenize yardımcı olmayacaktır. Çünkü ortada bir sorun varsa onun üzerine gidip yüzleşmediğiniz, iş yoğunluğunuz varsa çalışmadığınız yada mevsimin değişmesi gibi beklemediğiniz sürece ortadan kalmayacak sorunların bir an önce yok olmasını dilemeniz motivasyonunuzu arttırmaz, aksine gerçekleşmediğini gördüğünüz her gün motivasyonunuzu daha çok azaltır.
“Kendinizi mutlu edecek küçük şeylerle güne başlamalı ve adım adım ilerleme kaydetmelisiniz.”
1) Sabah kahvaltınızda değişiklik yaparak güne başlayın. İş yerinizdeki masanızı ve dolabınızı daha farklı toplayabilir, küçük bir biblo, çerçeve veya çiçekle süsleyebilirsiniz.
 
2) Sizi motive edecek yazıları yapışkan kağıtlara yazıp bilgisayarınızın üzerine yapıştırın ve zaman zaman okuyun.
 
3) İş çıkışı doğrudan eve gitmek yerine arkadaşlarınızla sinema keyfi yapın ya da spora gidip biraz ter attıktan sonra evde kendinize vakit ayırın.
 
4) Yatak odanızı düzenleyerek lavanta yağını ya da lavanta dolu keseciği yatağınızın baş ucuna koyarak uyku kalitenizi arttırın.
 
5) Kendinize ayakkabı, elbise ya da çanta almak yerine daha yumuşak bir yastık hediye edebilir, sevimli bir pijama takımı alabilir ya da yumuşacık banyo terliklerinden bir tane edinerek evdeki konforunuzu arttırabilirsiniz.

  • Bazen evinizdeki dağınıklık, rahatsız yastık ve yatak, eskimiş kıyafetlerden oluşan ev giysileri kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Evinizdeki giyim ve düzeninize de en az dışarıdaki görünümünüz kadar dikkat etmeli ve önemsemelisiniz. Motivasyon düşüklüğü ile en çok savaşacağınız yer eviniz ve yatak odanızdır.

 
 6) Uyku kalitenizi arttırın. Günlerinizi daha pozitif ve enerji dolu geçirin.

  • Eviniz ve özellikle yatak odanızın konforu, temizliği, görünümü kendinizi iyi hissetmeniz ve motivasyonunuzu arttırmanız açısından çok önemlidir. Kaliteli uyku ile vücudunuzu bir sonraki gün için hazır hale getirirsiniz. Bu sayede daha verimli çalışabilir, sorunlarla daha rahat başa çıkabilir ve enerjinizi yükseltebilirsiniz.

 
7) Teknolojiden biraz uzaklaşmak size hiç bir şey kaybettirmez. Aksine biraz olsun dinlenmenizi sağlar.

  • Teknolojik cihazlarla olan ilişkinize bir müddet ara verin. Zorunlu olmadıkça yada iş yeri dışında kullanmamaya çalışın. Sosyal medyadan bir müddet paylaşım yapmayı ve başkalarının hayatlarını takip etmeyi bırakarak kendinize yoğunlaşın. Özellikle de uyuduğunuz odanın dışında bir noktaya elektronik aletlerinizi koyun.

Önerilen Makaleler