BEL ÇEVRESİNDEKİ YAĞLARI YOK ETMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Strese Dikkat: Çok fazla stres bel bölgesindeki yağların artmasında katkıda bulunabilir. Hollanda Halk Sağlığı Ulusal Enstitüsü doktoru Jacob Seidell, stresin kortizol hormonu seviyesini artırdığını ve vücudumuzdaki kan şekeri seviyesinin artışı sonucu yağlarında artışını sağladığını vurguluyor. Stresi ve kortizon seviyesini düşük seviyelerde tutmak için bunları deneyebilirsiniz;
– 10 dakikada stresinizi azaltmak için;
Sakin, sesiz ve rahat bir yer bulun.
Zihninizi temizlemek için birkaç kere yavaş ve derin nefes alın. Derin nefes almaya devam edin ve nefes gibi sizi rahatlatacak sevdiğiniz bir kelimeyi (örneğin “huzur”) tekrarlayın. Daha sakin hissedeceksiniz. İsterseniz bu nefes egzersizini ve sakinleşme yöntemini her gün 5-10 dakika tekrarlayın.
Alkolü Azalt: Akşam yemeğinde içtiğin şaraplar o çok sevdiğin jeanlerini giyememenin bir parçası olabilir. Dr Seidell alkolün de kortizol seviyesini yükseltmekte etkili olduğunu ve karın bölgende oluşan yağlara etkisi olabileceğini vurguluyor. Eğer düzenli alkol alan biriysen ve karın bölgendeki yağlardan şikayetçiysen değiştirmen gereken önemli bir alışkanlığın var demektir.
Sigarayı bırakın; Çok sigara içenlerin ilk düşündüğu ve söylediği cümle “Bu, beni ince tutar.” Ama gerçek şu ki sigara içenlerin içmeyenlere göre karın bölgelerinde daha fazla yağlanma oluştuğu gözlemlenmiş. (Stres hormonu kortizol burada da suçlu gibi görünüyor.) Dr Seidell “İnsanların sigarayı bıraktığı zaman, abdominal yağ miktarı aslında azalır, ancak bu günlük hayatta pek bilinmiyor” diyor.
Not: Kortizol; böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormondur. Kan basıncını ve şekerini artırır, kadınlarda kısırlığa neden olur ve bağışıklık sistemini baskılar. Vücuttaki oluşan duygusal veya dış etkenlere tepki olarak oluşur ve yağlanmalara sebep olur.

Önerilen Makaleler