Her insanın hedefleri, idealleri ve başarmak istedikleri var. Kısa vaadede bunu gerçekleştirmek istense bile, bu herzaman mümkün olmayabiliyor. İlerleme kaydedilmediğini düşünseniz bile herşeyde olduğu gibi başarınında kuralları var.

Arnold Swarzeneger’ın “başarının 6 kuralı ” konuşmasını hatırlatmak yeterli olacaktır. Bazen başarılı kişilieri takip etmek, örnek almak bile başarı için bir adım sayılırken onların yaptıklarını kendi yaşamımıza göre uyarlamak hedefinizi bir adım daha yaklaşmak demektir. Peki, bu kurallar nelerdir ve nasıl uygulayabiliriz?

Kendinize güvenin

Her işin başlangıcı kendinizi güvenmekle başlar. Attığınız adımların sizi başarıya ulaştırmasını istiyorsanız öncelikle kendinize sonra yaptıklarınıza güvenin.

Kuralları yıkın

“Herkes herşeyi yapamaz” diye yıllarca söyleniyor, oysa öyle birşey yok. Hayalleriniz varsa, bunu gerçekleştirmenin yolunuda bulursunuz. İmkansızlıklar sadece iki kulağınızın arasında. Eğer çok istiyorsanız, mutlaka yolunu bulur ve çabalarsınız. 

Başarısızlıktan korkmayın

Hayallerinizin peşinde koşarken yolda çeşitli engebelerle karşılaşacaksınız. Bu olumsuz etkiler kaçınılmazdır çünkü. Önemli olan olumsuzlukları olumlu yöne çevirip, ders almak. Yaşadığınız olumsuz olaylar sizin dirayetinizi güçlendirir ve özgüveninizi arttırır.

“Yapamazsın”cıları dinlemeyin

Kendi yaşamımızda neler yaşadıysak bu yönde fikirlerimiz ve bakış açımız oluşur. Bakış açılarımız doğrultusunda bi başkasının yaptıklarını yargılar veya destekleriz. Yargılamak daha kolay gelir ve başkasını yapamayacağını söyleriz. Bu yüzden bu söylemlere kulak asmayın ve motivasyonunuzun etkilemesine izin vermeyin. Aksime daha çok motive olun. 

Delicesine çalışın

Oturduğunuz yerde bir adım ilerleyemezsiniz. Öyle olsaydı başarınızın kıymetide kalmazdı. Unutmayın çaba, uğraş ve inat ederek zaferinizin tadını daha iyi çıkaracaksınız. 

Başkalarına yardım edin

Hedeflerinize doğru yol aldıysanız nasıl size yapamayacağınızı söyleyenler olacaksa, sizden yardım isteyenlerde olacaktır. Başkalarını yardım etmeniz hem karşınızdaki insanı motive eder, hemde birine faydalı olmanız sizi iyi hissettirir. Deneyin göreceksiniz.

Unutmayın siz değişmeyi, hayatınızda olumlu bir fark yaratmayı istedikten sonra sizi hiç bir şey durdurmaz.

Önerilen Makaleler