Bacaklarınıza ne kadar özenle epilasyon yaparsanız yapın ağdadan kalan batıklar ya da jilet alımı nedeniyle oluşan kararmalar bacaklarınızı pürüzlü ve kötü gösterir. Yaz ayının gelmesiyle şort ve elbise sezonunu açtık. Haliyle batıklar da en büyük düşmanımız oldu! Batık sorununuz varsa bu yazımız tam size göre!
Batık oluşumunun nedenini ve nasıl engelleyeceğinizi sizler için araştırdık…
Bacaklarınıza ne kadar özenle epilasyon yaparsanız yapın ağdadan kalan batıklar ya da jilet alımı nedeniyle oluşan kararmalar bacaklarınızı pürüzlü ve kötü gösterir. Yaz ayının gelmesiyle şort ve elbise sezonunu açtık. Haliyle batıklar da en büyük düşmanımız oldu!
Oluşan batıklar için genellikle tüylerinizi aldığınız yöntemi değiştirmeniz sebep olur derler. Örneğin ağdadan jilete, jiletten epilatöre geçmeniz gibi. Ancak işin aslı batık oluşumu, ağda sonrası bazı kişilerde sivilce çıkması gibi, tamamen cilt özelliği ile ilgilidir. Kendini hızlı yenileyen ancak üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde çok daha fazla batık olur. Batık sorununu çözümlemek için cildin bu özelliğine müdahale etmek gerekir. Çünkü istenmeyen kıllar kadar batık sorunu da özellikle bacaklarda estetik sorun yaratıyor.
Hızlı çözüm almanız için yapmanız gerekenler;
-Kese! Kese cildi aşındırarak ölü derinin atılmasını sağlar, bu kılların çıkmasına yardımcı olur ve batık oluşumunun oluşmadan önlenmiş olması açısından en radikal tedavisidir.
-Nemlendirici yağlar cildin yumuşatılması ve kıl çıkışının kolaylaştırılması yoluyla batık oluşumunun önüne geçerler. Susam yağından uzak durmanızı, gül yağı ya da buğday yağı ile cildinizi nemlendirmenizi öneriyoruz.
-Aspirin suyu ile batık bölgelerine masaj yapın! Aspirin soyma yoluyla batık oluşumunun önüne geçer.
-Fırsat buldukça papaya maskesi uygulayın!
Batıklardan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler:
DENİZ TUZU MASKESİ
1 çay bardağı limon suyu
1 yemek kaşığı deniz tuzu
HAZIRLANIŞI
Duşa girin ve bacaklarınızı kabak lifi ile iyice keseleyin. Daha sonra iyice nemini aldığınız bacaklarınıza bu formülü sürün. Batıklarınızın oluşmasını engellediğini kısa süre içinde göreceksiniz.
PAPAYA MASKESİ
Bir adet orta boy papaya alın ve iyice yumuşamış olan meyveyi dörde bölün. Çekirdekleri kavun çekirdeği gibi merkezi yerleşmiştir, çekirdeklerini temizleyin.
Kabuğunu soyun ve öğütücüden geçirerek macun kıvamına getirin. Bir tane limonun suyunu sıkın ve bu limon suyu içinde üç tane 500 mg. lık aspirini eritin.
Papaya püresine ekleyin ve iyice karıştırın.cam kavanoza alın ve ağzını sıkıca kapatın. Maskeyi kalınca bir tabaka halinde sürün.En az 10 dakika bekleyin ve soguk su ile yıkayın.

Önerilen Makaleler