BAHARDA CİLDİNİZİ YENİLEYEN; BİTKİSEL KÜRLER

Güneşin Etkilerini Azaltır: Aynısafa çiçeği cilt hücrelerinin gelişimini arttırır. Güneşten etkilenmiş cildi yumuşatır ve mikrop kapmaya karşı korur.
Ciltteki Yaralara Papatya: Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle günde 2 bardak papatya çayı ciltte yaralarınız varsa iyi gelecektir.
[tabs]
[tab title=”AVOKADO MASKESİ” icon=”entypo-book”]avokado maskesi - monthly fitness- nurgül gündüz
Cilt bakım ürünlerinde en çok kullanılan ürün avakadodur. Kozmetik dükkanlarında en çok gördüğümüz avakado özlü ürünler, içinde bulundurduğu E, C ve D vitaminleri ile zengindir. Özellikle cilt yaşlanmasına, güneş ışınlarından ve kirli havalardan korunmak için kullanılır. Cildin su dengesini düzenler ve nem tutar. Avokado içerdiği yağ asitleri ve vitaminlerle cilde, cilt kırışıklıklarına çok iyi gelen bu meyveyi maske haline getirerek
cilde sürebilirsiniz. Avokadonun etken maddeleri, derinin kurumasını da engeller, cildinizi nemlendirir. A, B, D, E, H ve K vitaminlerinin yanı sıra lesitin, histidin, fitosterol, klorofil ve protein de içerir. Gerek yağı, gerekse suyu birçok kremlerde kullanılır. Kuru, yıpranmış ve yaşlanmış bir cilde sahipseniz mutlaka deneyin. Özellikle yazın daha çok işe yarar. Çünkü avokadonun yağlı asitleri cildi güneş ışınlarından korur. Kuru ciltlere özellikle tavsiye ediyoruz.
Malzemeler:
– Yarım olgun avokado
– 1 tatlı kaşığı bal
– 1 çay kaşığı bademyağı
Hazırlanışı:
Çatalla avokadoyu ezin, üzerine balı ilave edip tekrar karıştırın. En son bademyağı ile harmanlayıp temiz cildinize uygulayın. Mümkünse peeling sonrası uygulayın. Yaklaşık 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Maskenin ardından cildinizin canlanıp beslendiğini ve nemlendiğini göreceksiniz. Haftada 1 ya da 2 gün bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
[/tab]
[tab title=”ÇİLEK MASKESİ” icon=”entypo-book”]çilek maskesi- monthly fitness - nurgül gündüz
Kuruyan cildinizi baharda yenileyebileceğiniz bir başka yüz maskesi ise çilek maskesidir. Çileğin cilde faydalı bir meyve olduğunu zaten biliyoruz. Ancak sadece çilek yemek değil, onu yüzümüzde kullanabileceğimiz bir maske haline getirmek de cildimize çok yararlı gelecektir. Çilek maskesi sayesinde kuru cildinizden kurtulabilir ve daha yumuşak, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz bu maskeyle bakımlı bir görünüme kavuşacaksınız.
CANLANDIRICI ÇİLEK MASKESİ:
Malzameler:
– 4-5 çilek
– 1 adet buz kalıbı
Hazırlanışı:
4-5 adet çileği iyice ezin ve suyunu çıkarın. Çıkardığınız suları buz kalıplarına koyup buzluğunuza atın. Her sabah ve akşam buz halindeki çilekleri yüzünüzde gezdirerek eritin. Gün geçtikçe pigment lekelerini giderdiğini,
cildinizin nem dengesinin sağlandığını ve buz etkisiyle cildinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz.
çilek maskesi - monthly fitness- nurgül gündüz-2
ÖLÜ HÜCRELERİ ARINDIRAN ÇİLEK MASKESİ:
Malzemeler:
– 5-10 Çilek
– 1 tatlı kaşığı krema
– 1 yemek kaşığı süt
– 1 yemek kaşığı pirinç Unu
– 1 tatlı jaşığı bal
Hazırlanışı:
Çilekleri 2 3 dakika sirkeli suda iyice yıkayıp kurumasını bekleyin. Çilekler kuruduktan sonra bir kaseye alın ve tüm malzemeleri karıştırarak ezin. Maske kurumadan hemen yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekleyip yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Haftada 2-3 kez bu karışımı cildinize uyguladıktan sonra, cildinizin ölü hücrelerden arınıp yenilendiğini fark edeceksiniz…
ÇİLEKLİ YOĞURT MASKESİ: (NEMLENDİR VE SIKILAŞTIRIR)
Malzemeler:
– 3 tatlı kaşığı yoğurt
– 3 adet, iri boy çilek
Hazırlanışı:
Yoğurdu ve çileği birbirine karıştırıp, püre haline getirin. Cildinize maske şeklinde sürüp, 10 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın. Çilekli yoğurt maskesi, cildinizi temizleyip, besleyecek ve ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.
[/tab]
[tab title=”HAVUÇ MASKESİ” icon=”entypo-book”]havuç maskesi -  monthly fitness - nurgül gündüz
Havuç, vücudumuzda cildi pürüzsüzleştirici A vitaminine dönüşen betakaroten deposu olma özelliği yanında, cilde verilen UV hasarını azaltmaya yardımcı oluyor.
SİVİLCELER İÇİN HAVUÇ MASKESİ:
Malzemeler:
– 1 yemek kaşığı bal
– 2 yemek kaşığı havuç suyu ( rendelenmiş havuçtan elde edilir)
– 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı, 3 damla limon…
Hazırlanışı:
Malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi cildinize sürdükten 20 dakika sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Havuç maskesi cildinizin asit-baz oranını dengeler, aynı zamanda hasarlı ciltler için onarıcı etkisi vardır. Havuç maskesini haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.
HAVUÇLU LEKE MASKESİ:
Malzemeler:
– 2 adet havuç
– Yarım limon
Hazırlanışı:
Havuçlar rendelenir ve süzgeç yardımı ile suyu süzülür. Limonun da suyu çıkartılır. Havuç ve limon suyu karıştırılır. Elde edilen bu sıvı yüze sürülür ve 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Bu sıvı arzu edilirse günde 3-4 defa pamukla lekelerin üzerine sürülebilir.
HAVUÇ İLE CİLT TONİĞİ:
Malzemeler:
– Yarım çay bardağı Havuç suyu
– Yarım çay bardağı Salatalık suyu
Hazırlanışı:
Bu iki malzemeyi karıştırın ve pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Bu karışımı her akşam cildinize uygulayabilirsiniz.
[/tab]
[/tabs]

Önerilen Makaleler