BAHARATLARIN BÜYÜSÜ

BAHARATLARIN BÜYÜSÜ

Bazı baharatlar vardır ki bedeninizde büyüleyici etkiler yaratır. İşte onlardan bazıları.

Çemen otuyla iştahınızı kontrol edin.

Bu baharat lif paketidir tohumun her bir  çay kaşığı 1 gram lif içerir. Yapılan bir çalışmada  çemen tohumu tüketen katılımcılar diğerlerine göre öğlen daha az yemek  yemiştir. Tavuklarınızı fırınlamadan önce üzerine serpin.

Tarçınla daha güçlü kemiklere sahip olun.

Kan şekerini düzenler, aynı zamanda manganez kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olur 1 yemek kaşığı bir günlük ihtiyacı karşılar. Kahve, elma ve yulaf ezmesi üzerine ekleyebilirsiniz.

Kimyon ile genç kalın.

Bir labaratuvar çalışması gösteriyor ki kimyon anti inflamatuvar özellikleriyle hafızayı güçlendirir ve stresi azaltıcı etki göstermektedir.

Karanfil ile rahatlayın.

Elma suyu ya da çayla deneyebileceğiniz bir karanfilin bileşimindeki öjenol midenizi rahatlatıcı etki gösterir.

Zencefil ile kas ağrılarınızı bastırın.

Antrenman sonrası karışımlarınıza ekleyebileceğiniz bu gingerol ertesi-gün kas ağrılarınızı gidermede etkili doğal bir anti inflamatuvardır. Ayı zamanda dönemsel krampları da azaltabilir.

Zerdeçal ile depresyondan kurtulun.

Araştırmalar zerdeçalın bileşimindeki antioksidan ve anti -enflamatuar ajan olan kurkuminin aynı zamanda depresyon azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Pirinç ve kuskus içine karıştırın.

Kırmızı biberle metabolizmanızı canlandırın.

Metabolizmanızı artırıcı özelliği (ısı) kapsaisinden gelir. Kadınlarda yapılan bir çalışmada 2 yemek kaşığı biber tüketenlerin sonraki öğünlerde daha az yağ ve enerji aldıklarını göstermiştir.

Önerilen Makaleler