BAHAR TEMİZLİĞİ: GARDIROP DETOKSU

Gardırobunuz neredeyse zor kapanıyordur, açtığınızda her şey üzerinize düşecek gibidir. Her gün yeni bir parçaya yatırım yapıyorsunuzdur ama yine de giyecek hiçbir şeyiniz yoktur. Her gün gardırop önünde geçirilen uzun zamanlar, bir türlü içinize sinmeyen kıyafetler, her gün giydiğiniz aynı üst sizi bunaltmış olabilir. Buna bir son verebilmek için gardırop temizliği yapmanız şart. İyi ama nasıl yapacağız bu temizliği diyorsanız, önerilerime kulak verin.
 

 1. Öncelikle sizi bir konuda uyarmak isterim. Sakın gardırobunuzu komple yatağın üzerine boşaltmayın. Yavaş yavaş gidelim ki, iş çığrından çıkıp yatağın üzeri bir gün içinde toparlanamayacak bir hal almasın. Bu hem sizi hem de sabrınızı zorlayabilir. Örneğin ilk iş eteklerden başlayın. Parçaları 4 ana başlık altında toplayın.
 1. Kalacak Olanlar
 2. Verilecek/Bağışlanacak/Satılacak Olanlar
 3. Atılacak Olanlar
 4. Kuru Temizleme / Terzi gibi temizlik ya da Tamirat İhtiyacı Olanlar

gardrop detoksu- monthly fitness - sena onur

 1. Bu işi yaparken kendinize karşı biraz daha sert bir tutum ile yaklaşmalısınız. Birçok dolapta senelerdir biriktirilen, zayıflayınca giyerim denilen, uzun zaman önce alınmış hiç giyilmemiş etiketi bile kopmamış –verilmeye/atılmaya kıyılamamış- parçalar olduğuna eminim. Şimdi bu işe yaramazlardan kurtulma zamanı. Kilit soru şu :[mark]‘Eğer bugün aynı ürünü mağazada görseydim yine de alır mıydım?’ [/mark] Cevabınız hayır ise, o parça gidiyor demektir. Tereddüte düştüğünüz parçalarda ise bakmanız gereken şeyler; bedeni, rahatlığı, giydiğinizde sizde oluşturduğu hissiyat ve örneğin yarın bu parçayı giyecek olsaydınız kombinleyeceğiniz parçalara sahip olup olmadığınız. Baktınız o hafta içinde tereddüt ettiğiniz parçalardan birini bile giymediniz, bu durumda onlarda gidiyor demektir.
 1. Klasiklere, zamansız parçalara gardırobunuzda yer verin. Örneğin beyaz bir gömlek, siyah iyi bir stiletto, vücut tipinize uygun kurtarıcı bir elbise, deri ceket, sigaret pantolon, beyaz tişört, kalem etek ve kesinlike rahat bir babet. Bunlar olduğu sürece, gece gündüz farketmeksizin iyi görünmeniz kolaylaşır.
 1. Düğmesi kopmuş, ağı yırtılmış, fermuarı bozulmuş, kirlenmiş hiçbir parça gardırobunuzda olmamalı. Eğer varsa acilen terzinin ve kuru temizlemecinin yolunu tutun.
 1. Artık giyilemeyecek kadar eskiyen, ama anısı olduğunu düşündüğünüz, kıyamadığınız parçaları da atın gitsin. Anıları en iyi zihninizde biriktirebilirsiniz. Yeniye yer açmadığınız sürece eskilerle yaşamak zorundasınız demektir. Hepsini atın, verin bir şekilde gönderin. İnanın bana çok rahatlayacaksınız. Yapamıyorsanız, satmayı deneyin. Örneğin ben öyle yapıyorum, online bir butik açabilir, para karşılığında eşyalarınızı satabilir sonrasında da büyük bir hazla yenisini alabilirsiniz.
 1. [mark]Her gün ne giysem sorununu ortadan kaldırmak için kalacakları birbiriyle eşleştirin, kombin yapın. [/mark]Fotoğrafını çekin ya da not alın. Böylece gardırop önünde harcanan zaman size kalacak.
 1. Rahatsız olduğu için giyemediğiniz ama çok güzel görünen ayakkabıları da boşverin. Uzaktan bakışıyor olmanızın kimseye bir faydası yok.
 1. Stil konusunda en önemli şeyin iç çamaşırı olduğunu sakın unutmayın. Harika bir kombini yanlış seçilen bir çamaşır mahvedebilir. Bedeninizi tam öğrenin, eskimiş, rengi değişmiş, size küçük ya da büyük gelen tüm çamaşırlardan kurtulun.
 1. Düzenli bir gardırop oluşturduktan sonra ise benimsemeniz gereken prensip[mark] ‘her yeni giren parça için eski bir parça çıkmalı’ [/mark]olmalı. Böylece rafine, düzenli ve her daim şık olduğunuza inandığınız parçalar gardırobunuzda yer alacak.

 

Önerilen Makaleler