BAHAR BESİNLERİ İLE HAFİFLEYİN

Kış aylarını geride bıraktığımız şu günlerde bahar besinleri ‘nin canlandırıcı etkisiyle büyülenmenin tam zamanı. Hem enerjinizle uçup hem bahar besinleriyle hafiflemek isterseniz işte süper besinler.
Çilek
C vitamini deposu meyvemiz çilek, lif yönünden de zengindir. Bir porsiyonu (1 küçük kase)  49 kalori olan bu lezzetli meyve uzun süre tok kalmayı sağlar. Çilek de dâhil olmak üzere tüm orman meyveleri, antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Araştırmalar, kırmızı meyvelerden zengin beslenmenin ciltte kanser ve kırışıklıklara neden olabilecek serbest radikaller ile savaştığını göstermektedir.
Kayısı
Potasyum, A ve C vitamini içeren kayısı, tam bir bir lif kaynağıdır. Bir adet kayısı yaklaşık 15 kaloridir ve çilek gibi tokluk hissi verir. Aynı zamanda kabızlık için de etkilidir. Ara öğünlerde kuruyemişlerle ya da yoğurtlarınızın içinde tarçınla deneyebilirsiniz.
Enginar
Protein ve lif kaynağı olan enginar, uzun süre tok tutar ve açlık krizlerini önler. Bir porsiyonu yalnızca 60 kaloridir ve karaciğeri korumaya yardımcı değerli bir sebzedir. Enginar kalbi ise (salata ve makarnalar ile birlikte yenebilir) 45 kalori ve 7 gram lif içermektedir. İçerisinde kolesterolü doğal olarak azaltan bir bileşen olan sinarin maddesi bulunur.
Kuşkonmaz
Bir sap kuşkonmaz yalnızca 4 kalori içerir ve posadan oldukça zengindir. Uzun süre tokluk sağlar. K, B, C ve A vitamini içeriği ile sağlık deposu bir besindir. Sudan zengin bir besin olan kuşkonmaz metabolizmayı hızlandırır, gün boyu daha fazla kalori yakması için vücudunuza yardımcı olur. Bu bahar sebzesi bağışıklık güçlendiren A ve C vitaminleri açısından zengindir ve kanserle savaşan çok güçlü fitokimyasallar içerir.
 Ispanak
İçerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemini korumasının yanı sıra vücudun toksik öğelerden arınmasına da yardımcı olur. Folattan zengin ıspanak bu vitamin içeriği ile sinir sistemine de destek olur. Ayrıca kan şekerini ve yağ asitlerini hücrelere taşıyan ve böylece doldurulmuş yağ hücreleri yerine yağları enerjiye çeviren bir antioksidan olan lipoik asit açısından zengindir.Haftada 2-3 kez ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeleri beslenmenize mutlaka katın. Eğer tadı keskin ve güçlü olduğu için ıspanak sevemiyorsanız, kuzu ıspanağı deneyin.
Ananas
Her mevsim bulabildiğiniz ancak bahar aylarında tazelerinin olduğu  ananas diğer meyvelere göre fruktoz açısından biraz yüksek olsa da, tatlı krizleri için kurtarıcıdır. Ananas aynı zamanda bromelainin mükemmel bir kaynağıdır. Bromelain, kanser ve arterit gibi hastalıklara neden olan inflamasyonu azaltmasıyla bilinen bir enzimdir. Ayrıca sindirime yardımcıdır.
Erik
Zayıflama diyetlerinde kabızlık için birebir etkili kullanılan meyvelerdendir. Bağırsaklarda hızlı bir şekilde şişen ve iştahı azaltan çözünebilir lif açısından zengindir. Eriklerde neoklorojenik ve klorojenik asitler bulunur. Bunlar da göz damarlarını besleyen ve makula dejenerasyonunu önlemeye yardım eden antioksidanlardır.
Bamya
Kolesterol içermeyen, düşük karbonhidratlı ve özellikle protein açısından yüksek bir besindir. En doyurucu sebzelerden biri olan bamyanın içerisindeki müsilaj  yemeye başladığınız anda midenizde jelimsi bir tabakaya dönüşerek tok hissetmenizi sağlar.
Semizotu
Semizotu omega 3 yağ asitlerinden en zengin sebzelerden biridir. Diğer sebze ve meyvelere kıyasla, semizou kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan melatoninden 10-20 kat daha zengindir. Tek başına ya da diğer yeşilliklerle beraber salatası yapılabilen semizotunun çiğ olduğu kadar yemeği de çok lezzetlidir.

Önerilen Makaleler