Ayakkabın Bu Spora Uygun Mu?

Yaptığın sporu her şeyi ile araştırıp öğreniyorsun. Kaslarının nasıl çalışacağı, dinlenmenin önemi, beslenme alışkanlığı ve artık amatör bir sporcu olarak fena sayılmazsın,peki seçtiğin ayakkabı yaptığın spor için uygun mu? Hiç bu soruyu sordun mu kendine, çünkü yapılan araştırmalar son yıllarda ayak bileği ve ayak sakatlanmalarının yanlış ayakkabı kullanımı yüzünden arttığını gösteriyor. Özellikle uzun süreli antrenmanlarda kullanılan ayakkabıların yetersizliği ya da yanlış amaçlı kullanımı, performansa ve vücut sağlığına olumsuz etkilerini kısa sürede ortaya çıkarıyor. Sık sık bilek burkulmaları, ayakta oluşan aşırı ağrılar, topukta sertleşme, nasır, stres kırığı, menisküs problemlerinin yanı sıra kas ve bağ zedelenmelerine hatta sakat kalmaya sebep olabileceğini belirtiyor. Günümüzde birçok farklı spora aynı alan içerisinde ulaşmamızı sağlayan Fitness salonlarında bulunan basketbol sahası, futbol sahası ve atletizm sahası gibi alanları tek ayakkabıyla aktivite saatine göre katılmanızı sağlıyor olabilir. Ancak koşmak ve sıçramak arasındaki fark tartışılamaz boyutta. Basketbol oynadığınız ayakkabınızla koşmaya başlamanızda aynı şekilde düşünün, aradaki farkı siz de görüyorsunuz. Bu nedenle ayakkabı seçimlerinde mağazaya gittiğinizde branşınıza göre ayakkabı aradığınızı belirtin ve gösterilen ayakkabıların taban boyu, hangi sporlarda kullanılabildiğini ve ne gibi özellikleri olduğunu sorun. Birden fazla spor yapıyorsanız en az iki ayakkabıya ihtiyacınız var demektir. Bunun için,kapalı alan ve salon sporlarına özel bir adet ayakkabı alabilir ve açık alan sporlarına özel bir ayakkabı alarak kısa yoldan hem kârlı hem sağlıklı bir yol bulmuş olursunuz.

Basketbol özel; daha bilekli ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Belirli markaların sadece basketbol oynayanlar için özel ürettiği ayakkabılardan kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Fitness özel; altı yumuşak,tabanı hafif yüksek ve esneyen ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Esnekliği hareket rahatlığı sağlarken yumuşak tabanı sayesinde kardiyo programınızı rahatça tamamlayabilirsiniz.

Koşu Özel; esnek olması adımınızı atarken ayak şeklinizi almasına, adım hareketinizi en rahat ve hızlı şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur. Eğer uzun süre koşmayı sevenlerdenseniz size ağırlık yapmaması için daha hafif, hava alan ve esnek ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Yürüme Özel; daha yüksek tabanlı, uzun süre yürüseniz de ayak rahatlığının devam edebileceği Jel dolgulu ya da yumuşak kalın tabanlı ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Önerilen Makaleler

1 Comment

  1. […] ve Yürüyüşlerinizde ayakkabı seçimlerinize buradaki yazımızı okuyarak karar […]

Comments are closed.