Ayak Sağlığı İçin Alınabilecek 10 Önlem

En çok duyduğumuz ama duymaktan şikayet etmediğimiz konu; topuklu ayakkabıların bizden aldıkları. Bilirim, ne güzel durur dar pantolonların, mini eteklerin, abiye elbiselerin altında. Rengi ayrı bir güzel topuklu ayakkabılarımızın bize kattığı asaletten söz etmiyorum bile. En güzeli de görünüşümüze kattığı 10 cm’lik uzunluk. Her kadının hayali olan podyumlarda yürüyormuş hissi vermesi. Giydiğiniz anda dişiliğin otomatik yüklendiği bir gün daha… Büyüsüne kapıldığımız o sevimli bir çift ayakkabıya ulaşmak için verdiğimiz çabayla bir ülkeyi baştan inşa edebilirdik. Tabi bu kadar güzel tarafının olması arkasında bıraktığı acı gerçekleri değiştirmiyor. Akşam evde ayaklarımızı soğuk sularda tutup, en pahalı kremleri harcadığımız zavallı ayaklarımıza oluyor her şey. Bütün gün boyunca yüklendiğimiz ayaklarımızın, şekil bozukluğu sebebiyle belimize ve omur iliğimize verdiği zarar, yanında cabası. Biz kadınlar vazgeçemediğimizi o kadar çok belli etmişiz ki geçenlerde Antalya’da topuklu ayakkabı ile koşu yarışı bile yaptırmışız. İyi, hoş değişik bir aktivite; ama orada ayağı burkulan, çatlayan, sakatlanan hanımlarımıza ne olacak? O gün içinde (belki) müdahale yapılacak sonra önündeki 2 hafta sekerek yürüyecek. Buna değer mi,tartışılır. Ama yapılan araştırmalarda kadınların, erkeklere oranla ayak sağlığı sorunu 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmış. Artık neredeyse ilkokulda başlayan topuklu ayakkabı giyme alışkanlığı yeni nesillerimizin ayak sağlığını tehdit ediyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Baktır, ayakkabıların yeri daha iyi kavraması için mümkün olduğu kadar geniş topuklu tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

– Ayak tırnaklarınızı çok kısa olmayacak şekilde, düz kesin. Çünkü ayak tırnaklarınızın yanlarını ve köşelerini keserseniz ileride oluşabilecek tırnak batmasına zemin hazırlamış olursunuz.

– Ayağınıza tam olan ayakkabılar giyin. Ayağınıza büyük gelen ayakkabı giyerseniz, ayağınızı kavramaz ve ayağınızın içe basma ya da dışa basma gibi problemleri olur. Ayağınıza küçük gelen bir ayakkabı ile ayak şekliniz bozulur. Ayak şeklinizin bozulması, omurganızın dik durmasını engeller. Sırt ve bel ağrılarınızın sebebi, ayağınızdaki küçük bir problem bile olabilir.

– Düzenli olarak doktora görünün illa bir sakatlık ya da ağrı olmasını beklemeyin.

– Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın. Parmak aralarınızı dikkatle yıkayın ve ayaklarınız tamamen kurumadan çorap ya da ayakkabı giymeyin. Islak ayağa giyilen kapalı ayakkabılar ve çoraplar nasır oluşumunu tetikleyebilir.

– Olası bir durumda burkulmuş ya da herhangi bir sebepten dolayı incilmiş ayak ve bileğinize buz tedavisi uygulayın. Buz tedavisi,ayağınızda şişme oluşumunu ve acıyı azaltır. Aynı zamanda rahatlatıcı ve dinlendirici bir etki yapar. Buz tedavisi,neredeyse tüm spor dallarında, ayak sakatlanmalarında kullanılır.

– Topuklu ayakkabıdan uzak durun. İmkansız diyorsanız olabildiğince topuk boyunuzu kısaltmaya çalışın.

Önerilen Makaleler