Antrenman Beslenmesi Dosyası

Antrenman sonrası nasıl beslenmeli – 1

Etkili antrenmanlar yapmak isteyenler bu yazı tam size göre! Verimli bir antrenman için antrenman içeriği ve sıklığı kadar beslenme şekliniz de önemlidir. Antrenman sonrası beslenmenin neden önemli olduğunu bilmek ve ne yapacağınızı öğrenmek size motivasyon sağlayacaktır. Antrenman sonrası ne yemeliyiz, ne zaman yemeliyiz gibi soruların cevaplarını bilmek eminim çok işinize yarayacak.

Shot of sporty young woman eating salad and drinking fruit juice in the kitchen at home.

Antrenman sonrası beslenme neden önemli ?

Antrenman sırasında fizyolojimiz dinlenme halinden çok daha farklı bir formata geçer. ATP (yani enerji) üretimi için kasların kasılması artar. Bu döngünün devamı için gerekli olan enerji de glikojen depolarının kullanılmasıyla açığa çıkan enerji ile karşılanır.
Üstelik antrenman sırasında ısı açığa çıkar ve vücut açığa çıkan bu ısıyı terleyerek düşürmeye çalışır. Siz antrenmanı bitirseniz bile sıvı kaybınız bir süre daha devam eder. Sonucunda hem sıvı kaybetmiş hem de kas ve karaciğerdeki glikojen depolarınızı kullanmış olursunuz. Bu sebeple antrenmana özgü beslenme stratejileri antrenman yapan kişiler için önem arz eder.

Öğün Tercihi Nasıl Olmalı?

Normalde antrenman sonrası ideal öğün, 3 birim karbonhidrata karşılık 1 birim protein içermelidir. Peynirli bir sandviç veya muz ve süt ikisili bu oranı karşılar. Fakat bazı durumlarda bu oranlar değişebilir. Kas kütlesini arttırmak isteyen kişiler için antrenman sonrası öğünlere daha fazla protein eklemesi ya da yağ yakımını arttırmak isteyen kişiler için karbonhidrat miktarını azaltmak gibi değişiklikler planlanabilir. Bu oran antrenmandan alacağınız verimi direkt etkileyen bir karar olduğu için sporcu beslenmesi konusunda uzman olan bir diyetisyenden destek alınması önemlidir.

Antrenman Sonrası Ne Yemeli?

Antrenman sonrası ne yenileceği; kişiden kişiye, egzersizin türüne ve süresine, amacınıza ve hatta ortamın ısısına göre bile değişkenlik gösterir. İlk bir saat içinde tüketilen öğünün tercihen sindirimi kolay, kompleks karbonhidrattan zengin ve protein içeriği düşük olmalıdır. Antrenman sonrası: muz ve süt, granola bar ve latte, küçük bir kase müsli ile yoğurt gibi besleyici ve aynı zamanda yağ miktarı az olan öğünleri tercih etmelisiniz.

Ertesi gün de sıkı bir antrenman yapacaksanız kompleks karbonhidrattan zengin bir öğün tüketin. Bu bir miktar ekmek, patates, bulgur veya baklagil olabilir. Ayrıca ince bir dilim ekmek üzeri sürülen fıstık ezmesi veya humus da çok besleyicidir ve orantılı bir karbonhidrat ve protein oranı sağlar.

Orçun Kürüm
Uzman Diyetisyen
Certified Sports Nutritionist (CISSN-USA)
MSc. Exercise & Nutrition Science, Universty of Chester (ENG)

Orçun Kürüm

Orçun Kürüm
Türkiye’de sporcu beslenmesi master’ı yapan ve Amerika’da ISSN kurumundan sporcu beslenmesi uzmanlığı alan ilk diyetisyendir. University of Chester ve Başkent Üniversitesi mezunudur.

10 yıllık mesleki deneyimi boyunca spor beslenmesi üzerine sunumlar yapmış, eğitimler vermiş ve sporcu beslenmesi üzerine makaleler yazmıştır.
Halen Kent Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde Sporcu Beslenmesi derslerini vermeye devam ediyor.

Danışanlarını daha sağlıklı ve fit bir yaşama hazırlarken kendisi de düzenli olarak koşu ve fitness ile ilgileniyor.

Sosyal medyayı aktif kullanan Kürüm takipçilerini sağlıklı beslenip düzenli fiziksel aktivite yapmaya teşvik ediyor.

Önerilen Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir