ANTİOKSİDAN MEYVE VE SEBZELER + KOLAY VE HIZLI TARİFLER

Antioksidanlar serbest radikal hasarına karşı hücreleri koruyan bileşiklerdir. Serbest radikaller, sigara dumanı ve radyasyon gibi çevresel faktörler yada metabolizma tarafından üretilen moleküllerdir. Bu moleküller, sağlıklı hücrelere zarar verir ve yaşlanma, kalp hastalığı ve kanser süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Sebze ve meyveler antioksidan açısından zengin kaynaklardır. Sebze ve meyve dolu sağlıklı bir diyetin bazı hastalıkların riskini düşürdüğüne dair iyi kanıtlar vardır. Antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin yendiği kaliteli bir beslenme şekli vücudumuzu korumaya yardımcı olabilir. İçerdikleri antioksidanlar arasında ; Beta-karoten, lutein, likopen, selenyum, A, E ve C vitaminleri sıralanabilir.
Berries ( çilek, yaban mersini gibi taneli meyveler )
Berry grubu antioksidanların yanısıra içerdiği polifenolerle antioksidant meyvelerin tabiri caizse kalbini oluşturmaktadır. Çilek, siyah kuşüzümü, yabanmersini, kırmızı yabanmersini gibi bir kombinasyon yüksek C vitamini seviyesiyle güçlü bir antioksidan etki oluşturmaktadır.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler 
Koyu yeşil yapraklı sebzeler vitamin A, C ve E olmak üzere luetin ve selenyum gibi, antioksidanlar açısından zengindir. Roka, brokoli, lahana ve ıspanak gibi sebzeler folat, demir ve kalsiyum açısından da mükemmel kaynaklardır. Vitamin ve minerallerin en iyi emilimi için, koyu yeşil yapraklı sebzeler zeytinyağı gibi bir tekli doymamış yağ ile tüketilmesi önerilir.
Kırmızı meyveler
Likopen domates, karpuz, pembe greyfurt ve kayısı gibi çeşitli kırmızı meyvede bulunan antioksidan bir maddedir. Serbest radikalleri nötralize eden en güçlü karatoneiddir.
KOLAY VE HIZLI TARİF FİKİRLERİ
Koyu yeşil yapraklı sebzeleri
Salata yapın : Domates, salatalık, havuç, marul gibi sebzelerle karıştırıp koyu yeşil yapraklıların tadına varın.
Et yemeklerinizde kullanın: Tavuk, hindi, ton balığına ekstra lezzet katmak için ıspanak, roka ve brokoli gibi sebzeler ekleyin.
Çorba yapın : En sevdiğiniz çorbanın içine istediğiniz koyu yeşili katın.
Omlete ekleyin : Vitamin ve mineral açısından zengin bir besin için yumurtanıza buharda pişmiş brokoli yada ıspanak eklemeyi deneyin.
Berries ve kırmızı meyveleri meyve salatalarına, yulaf ezmesine, yoğurda , sütlü tatlılara ekleyerek sağlıklı tatlılar yaratabilirsiniz. 

Önerilen Makaleler