ANTIGRAVITY YOGA

Dünyada yeni bir akım olan AntiGravity Yoga ile tanıştım. Uzun yıllar sporun her dalının ucundan yakalamış biri olarak, beni olumlu anlamda pek çok yönden tatmin etti.Ertan Aydoğdu hocanın bilgisi ve tecrübesiyle kaliteli ve etkili bir ders deneyimi yaşadım.Günlük hayatta kullanmayı unuttuğum kaslarımı hatırladım,stretchingle kapalı olan tendonlarımın nefes aldığını, ders sonrasında da vücudumdaki rahatlamayla beraber kafamın içindeki gerginliklerden de arındığımı hissettim.

İlk his olarak çocukluğuma döndüm. Çocukken vücudun hareket kapasitesi kontrolsüzdür. Daha korkusuz olursun. Yaş ilerledikçe vücut kontrolü de gelişir fakat hayatımızdaki değişiklikler özellikle iş ve aile hayatı ile eski hareketliliğimiz kalmaz. Vücut konfor alanının dışına çıkmak istemez. Bunun sonucunda yaşam akışımız engellenir. Çünkü fiziksel olarak katılaşır ve eylemsizliğe sürükleniriz.

AntiGravity, yerçekimsiz ortam demektir. Süspansiyon fitness ve havada Yoga olarak da tanımlanan, Antigravity Fitness’ın yaratıcısı Christopher Harrison, kendi spor hayatı döneminde geçirdiği sakatlıklar ve operasyonlar sonrası eskisi gibi esneyemediği ve her zaman yaptığı hareketleri yapamadığı için Yoga’ya başlamış. Sonrasında Brezilya’da gördüğü ipek hamaklarla yapılan yöresel bir gösteri Antigravity’e ilham kaynağı olmuş. Bu disiplin, kullanılan hamak sayesinde Yoga ve Pilates hareketlerini daha kolay yapabilmeye yardımcı oluyor.

AntiGravity® Ders Kuralları ve genel bilgilendirme…

1)Kalp hastaları (düşük/yüksek tansiyon/kalp cerrahisi/kalp pili

2)Glaucoma(göz tansiyonu hastalığı)

3)Gebelik

4)Yakın tarihli kapsamlı cerrahi girişimliler

5)Vertigo(Denge hastalığı)

Olan kişiler Antigravity Dersine katılamaz(bu kişilerdeki değişken durumlar yada hafif seyirli hastalar doktor onayından sonra derse alınır

6)Kıyafet(kolsuz yada askılı tişört kullanılmamalı) yarım kollu tişört giyilmeli,bedenin altıyla ilgili katı sınırlandırmalar bulunmamakla birlikte tayt/şort vb

7) Her türlü takı /aksesuar derslerde takılmamalıdır

8)Dolu mide ile ders yapılmamalıdır.

9)AntiGravity®  http://antigravityfitness.com/(eğitmen lisans kontrol) L 1/2 lisansını tamamlamış ve eğitmenlik yapmaya hak kazanmış kişiler tarafından verilebilir.Antigravityyoga® eğitmenleri eğitimlerinin ardından aşamalı sınav ile dersi vermeye yetkili kılınmaktadır.

10)AntiGravity® derslerinde öğrenciler dersin her aşamasında eğitmenin kontrolünde maximum güvenlik altında ve  kişisel garantisi ile  ders yapmaktadır

11) AntiGravity® restore  C.Harrison hamak 300 kg taşıyabilen yapıda tasarlanmıştır tamamen güvenlidir.Antigravityyoga® hareket protokolü ve uygulamaların her aşaması güvenlik ön planda tutularak tasarlanmış ve test edilmiştir.

12) AntiGravity® Amerikada ulusal Spor ve Sağlık konseylerinin tamamı tarafından onaylanmış bir egzersiz metodudur.Yaratıcısı http://antigravityfitness.com (referans siteden kurum listeleri görülebilir)

13) AntiGravity® başta omurga olmak üzere tüm kas iskelet sistemi elemenlarını sıfır baskı altında çalıştırmayı öngörür

Dolaşım sistemi üzerindeki yarattığı değişiklik tüm dokuları uyararak tazelenme yenilenme ivmesini hızlandırır duyusal olarak hızlı bir yenilenme hissi yaratır,başta beyin enzimleri olmak üzere tüm iç organların enzim aktiviyesinin düzenlenmesini sağlar,seratonin hormon aktivitesinde artış sağlar.

Önerilen Makaleler