ANTİ STRES BESİNLER

Özellikle şehir hayatının getirdiği yoğun stres hemen hemen hepimizin aşina olduğu ve etkilerini fazlaca hissettiğimiz bir olgudur. Belli dönemlerde ortaya çıkan ve bizi baskı altına alan bu olumsuz düşüncelerden ve stresten kurtulmak, doğru besin seçimleriyle mümkün olabilir. Stresliyken tatlı tüketimim artıyor diyorsanız haksız da sayılmazsınız, özellikle bitter çikolatanın stres yönetiminde etkin bir rolü olduğunu söyleyebilirim.

Kendinizi gergin hissettiğinizde stresinizi kontrol altına almanızın birçok yolundan biri de beslenme programınız. Besin seçiminiz stres seviyenizin artmasında veya azalmasında rol oynuyor, belirli besinler  bu konuda rahatlık sağlar ki aslında stresle baş etmenin en doğal yolu vücutta ki hormon seviyelerini ayarlamaktır. Aşağıda listelediğim besinler stresi  tetikleyici hormon seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak adeta ruhumuzun haritasını değiştiriyor.

Bitter Çikolata

Son yıllarda  yapılan tüm çalışmalar her gün 20-40 gram arasında bitter çikolata tüketimi  sonucunda zengin antioksidan içeren bitter çikolatanın vücutta ki stres hormonlarını düşürerek stresi azaltmaya yardımcı olduğu gösteriyor.

Kompleks Karbonhidratlar

Karbonhidratlar mutluluk hormonu serotoninin seviyesini artırıyor. Serotonin seviyesi arttığı zaman stres altında ki insanların bilişsel fonksiyonları da artıyor ki bu kişilerin daha iyi konsantre olabilmesi daha iyi verim sağlayabilmesi anlamına geliyor. Diyette ki karbonhidrat stres seviyesini düşürüyor, arada bir ana öğünde  bir kase makarna tüketmek  rahatlamaya yardımcı oluyor. Sadece karbonhidrat seçiminizden emin olmanız gerekiyor. Besin değerleri düşük, kan şekerinizi hızla yükseltecek basit karbonhidratlar yerine , tam tahıllı olanları seçmek hem bedeninize hem ruhunuza iyi gelecek.

Avokado

Avokado sadece salatalarda, soslarda kullanılan bir malzeme değil aynı zamanda omega-3 ten zengin bir meyve . İçerdiği omega 3 yağ asitleri , konsantrasyonu artırmada, stresi  ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı. Doğru miktarda alımının sağlık  üzerinde daha birçok faydası var.

Yağlı Balık Tüketin

Yağlı balıklar da avokado gibi omega-3 yağ asidinin önemli bir kaynağı, hem kardiyovasküler hastalıklarının önüne geçilmesinde hem de  stresin azaltılmasında etkili besinlerin başında geliyor. Omega-3 yağ asidi kaynağı  yağlı balıkların depresyonun hafiflenmesinde etkili olduğunu gösteren birçok çalışma var çünkü omega-3 yağ asitleri sinir hücrelerinin iletişimini kolaylaştırıyor. Yağlı balık olarak; ton balığı, pisi balığı, somon, ringa balığı, uskumru, sardalya ve göl alabalıklarını tüketebilirsiniz.

Sıcak Süt

Asırlardır sıcak süt gece daha iyi bir uyku sürdürmenin bir yolu olarak görülmekte çünkü süt vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip. Süt ürünleri sadece kemik sağlığı için en önemli kaynaklardan kalsiyumdan zengin değil, ayrıca stres azaltıcı etkileri de vardır. Kalsiyum ve D vitamininden zengin süt ürünleri kasların rahatlamasını ve dengeli bir duygu durumunun sağlanmasında yardımcı oluyor. Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalar süt ürünlerinin  premenstrüel dönemde de semptomları azaltıcı etkisi olduğunu göstermektedir.

Kabuklu Kuruyemişler
Kabuklu yemişler B vitamini açısından çok zengin olmakla beraber sağlıklı yağ asitlerini de içeriyor. B vitamini sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır ve stresin azaltılmasında da rol oynuyor. Antep fıstığı, ceviz, badem aynı zamanda yüksek kan basıncının önüne geçmede yardım sağlıyor. Yapılan bir çalışmada özellikle antep fıstığının stres seviyesinin düşmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Fazla kalori alımını önlemek için bu besinleri günde bir avuçla sınırlandırmak yeterli olacaktır.

Daha Fazla C Vitamini Alın
Yapılan bazı çalışmalarda C vitaminin yüksek düzey alımının stresi yatıştırma konusunda etkili olduğu bulunmuştur. Yapılan bir çift-kör çalışmada  katılımcılara yavaş etkili formüla kullanılarak 3000 mg C vitamini verilmiş  ve sonucunda bu durumun stresi ve stresle ilintili olan kortizol hormonunu düşürdüğü gözlemlenmiştir. Başka bir çalışma 1000 mg C vitamini suplemanı aynı zamanda B vitamini, kalsiyum, magnezyum alımının stres azaltıcı etkisini incelemiş.  Sonucunda turunçgiller, greyfurt, narenciye, çilek tüketimi bu konuda iyi bir başlangıç olabileceğini ancak yüksek seviyelere ulaşmak için ekstra besin desteği alınması gerektiğini vurgulamıştır.

Önerilen Makaleler