Ancient Greens & Monthly Fitness

 

Girişimci ruhları ve ortak amaçları olan iki kadın, insanların beslenme yoluyla daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken, çevre ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına dikkat çekiyor.

Kilometrelerce uzakta yaşamalarına rağmen, Deniz ve Sofya’nın birçok ortak yönü ve idealleri var. Her ikisi de tarım ve çiftçilik bakımından güçlü aile mirasına sahip olmasının yanında tasarım ve sağlık alanında eğitimler almışlar. Deniz nesillerdir aynı topraklarda tarım faaliyetleri gösteren ailesi tarafından doğaya, çevreye ve biyolojik tarım uygulamalarına dair büyük bir farkındalıkla büyütüldü.

 

Deniz : “Türkiye çok  özel, eşsiz bir tarihe ve  coğrafyaya sahip. “Daha büyük” fırsatlar ya da kariyer yolu bulmak için uzaklara gitmemize gerek yok. Bazen en büyük hazineler yanı başımızda olur Antakya hakkında böyle hissediyorum. ”

Sofya’nın ailesi de Brezilya’da kahve üzerine tarım uygulamaları konusunda uzman. Fakat bir diplomatın kızı olarak sürekli farklı ülkelerde geçen yaşamı onu çevre, farklı kültürler ve sürdürülebilirlik konusunda daha bilinçli hale getirdi. Bitki temelli beslenmeye odaklanmaya başlaması , Ayurveda ve mikro yeşil bitkiler buğday çimini keşfetmesine yol açtı.

Sofia: “Buğday çimini keşfettiğimde, sağlık için ne kadar önemli olduğunu anladım. Gezegende tüketebileceğiniz en sağlıklı şeylerden biri olduğuna inanıyorum. ”

 

1- Ancient Greens’in hikayesini bizimle paylaşır mısınız? Tabi sizin hikayelerinizi de ayrıca merak ediyoruz.

Ancient Greens Ağustos 2018’de Antakya’da kurduğumuz atalık tohumlardan takviye edici gıda üretimi işimiz. Sağlığı ve doğal yaşamı destekleyen, sürdürülebilir, doğaya ve insana saygılı şeffaf bir üretim modeli oluşturduk

İkimiz de yüzmeden basketbola birçok farklı alanda lisanslı sporcu olarak büyüdük. Sporla zaten güçlü bir bağımız vardı fakat zamanla, dengeli beslenmenin , kaliteli içerikli gıdalar tüketmenin de sporla aynı derecede önemli olduğunu anladık.

Deniz: Özellikle yaşadığım bölge itibariyle tohumların, iklimin , toprak yapısının ne kadar kıymetli olduğunu okudukça, ailemden bilgiler edindikçe daha da iyi anladım.Yaşadığımız çağın ve toplumun zevkleri, yaşam hızı bir yandan, bir yandan da korunması gereken bize miras kalan kültür ve insan sağlığı orta yolu bulmaya çalıştığım ve çok önemsediğim temel konulardı. “Denge” hayatımın her alanında inandığım ve uygulamaya çalıştığım bir kavram. Bu yüzden hem doğduğum yerde bir iş yapabilme imkanı hem de bunu birçok farklı kitleye ulaştırma heyecanı beni bu işi kurmaya yönelten itici güçler oldu.

Sofia : Her gün düzenli olarak spor yapıyorum, HIIT’ten Crossfit’e, bisiklete binmekten yogaya ve beslenmeye kadar aldığım eğitimleri yaşam tarzım haline getirerek uyguluyorum. Son yıllarda zaten neredeyse minimuma indirdiğim hayvansal içerikli ürünleri hayatımdan çıkardım ve vegan tarzda bir diyete geçiş yaptım. Tabi bu beslenmede yeterli miktarda protein, vitamin, demir vb. Gibi içerikleri aldığımdan emin olmak zorundayım. Bu noktada buğday çimi içeriği sayesinde diyetimde güçlü bir besin takviyesi haline geldi.

Jubes; kilo vermek, daha sağlıklı olmak, kafein alımını azaltmak yine de daha yüksek enerji elde etmek ve bu enerjiyi sürdürmek, kas oranını artırmak isteyenler için mükemmel bir besin takviyesi.”

 

2-Çim ve çim suyu günümüzde her geçen gün daha çok merak edilmeye, adı duyulmaya ve hatta artık daha sık tüketilmeye başladı bunun sebebi sizce nedir?

Aslında hepimizin ortak sorunu sağlık ! Maalesef günümüzde sağlık sorunu olmayan kimse neredeyse yok. Tabii ki sağlık konusunun birçok mecrada yükselen trend olmasının da payı büyük, ama “her şeyin başı sağlık” klişesi çok doğru ve kaybedilmeden değeri zor anlaşılıyor. Buğday çim suyu ise birçok farklı faydası sebebiyle geniş kitlelere hitap eden takviye edici bir besin.

 

 

3- Yaşıtlarınız çoğunlukla dijital yatırımlar, moda sektöründe yeni bir marka çıkarmak gibi daha popülaritesi yüksek alanları tercih ediyor çoğunlukla. Tarım hem zorlu hem de riskli bir alan; girişim için çim yetiştirmeyi seçmenizin etkili bir motivasyonu olmalı…

Deniz:  Doğaya ve yaşadığım ülkeye her zaman çok kuvvetli bir bağım oldu.  Masterı bitirdikten sonra Türkiye’ye dönmeye karar verdim, bir iş yapacaksam burada olmalı diye düşünürdüm hep.  Tarım planlayarak içinde olduğum bir alan değildi ekonomi ve sonrasında da tasarım üzerine master yaptım. Fakat ailem sayesinde atalık tohumlar ve iyi tarım uygulamalarının önemini bilerek büyüdüm ve farkındalığım her geçen gün arttı. Okumayı ve araştırmayı her zaman çok sevdim ve farklı alanlarda bilgi sahibi olmak beni her zaman heyecanlandırdı. Puerto Rico’da Ann Wigmore Enstitüsü’nde  canlı beslenme eğitiminden sonra ise tüm bilgiler bir çatı altında toplandı ve işe dönüştü diyebilirim. Doğruluğuna ve iyiliğine inandığım bir şeyi üretmenin verdiği keyif ve ailem en büyük motivasyonum!

 

4-JUBES  nedir ? Üretimine ne zaman ve nasıl başlama kararı aldınız?

Deniz:   Canlı beslenme üzerine bir iş fikri Puerto Rico Ann Wigmore Enstitüsü’ndeki eğitimimde şekillendi. Buğday çim suyu Hipocrat Health enstitünün kurucusu Ann Wigmore sayesinde popüler oluyor. Ben bu konu üzerine çok fazla okuyup daha sonra eğitimini almaya gittim. O aşamalarda biraz zahmetli oldu çünkü bu program senede 3 kez açılıyordu ve sınırlı sayıda kontenjan vardı… Aslında beklediğimden çok daha ciddi bir eğitim vardı çünkü katılımcılar ya doktorlar, araştırmacılar ya da programları uygulayıp öğrenmeye gelen hastalardı… Bir de ben… Hatta ilk günler çok sorguladım ben buraya nasıl geldim diye… Program sonunda bana sen şu ana kadar bu eğitimi alan en genç kişisisin hatta Türkiye den sertifika alan ilk kişisin dediklerinde inanamadım. Bunu bilmeyerek gitmiştim. Buğday çimi yetiştirme, faydaları, kullanım alanları gibi birçok bilgi bakımından kuvvetli bir donanıma sahip oldum ama aklımdaki tek sorun yine bu işin sürdürülebilirliği oldu. Çünkü günümüzde herkesin evinde uygun tohumu, toprağı bulup ortamı yaratıp birde gerekli koşulları sağlayıp çimi üretmesi sonra da onu yöntemine uygun olarak yenip, içilebilir hale getirmesi “sürdürülebilir” bir uygulamanın olmadığını düşünüyorum.

Sofia ve ben ortak bir arkadaşımız sayesinde bir araya geldik ve çok benzer bir yolda olduğumuzu fark ettik. Sağlık ve beslenme, sürdürülebilirlik ve biyolojik tarım uygulamaları hakkında aynı fikirlere sahibiz ve her ikisi de buğday yetiştiriciliğinin ortak bir amacını paylaştı. Amacımız basitti : kaliteli buğday çimini herkesin rutini için erişilebilir yapabilir miyiz ?

Bunun üzerine bu yetiştirdiğimiz bitkiyi nasıl en taze ve canlı aynı zamanda kullanıma hazır hale getiririz diye düşünürken  “ Jubes”u yarattık.  Jubes Atalık Karakılçık Buğdayı’ndan elde ettiğimiz buğday çim suyunun içeriğini koruyarak tüketmeye hazır olarak sunduğumuz buz küplerimiz.

 

5- Üretimi zahmetli bir iş mi, hangi mevsimlerde nasıl yetişiyor?

Sofia: Buğday çimi ile ilgili en zor kısım insanların düzenli uygulayamamaları… Her gün içememek ve bu nedenle faydasını gözle görülür şekilde anlayamamak. Teoride oldukça basit gözüküyor, ancak gerçekte, yoğun programlarımız, sosyal aktivitelerimiz, seyahatler gibi birçok farklı program arasında buğday çim suyu yetiştirmek neredeyse imkansız.Başlamak için, kaliteli tohumlar elde etmek (kendi başına bir zorluktur), toprak elde etmek, haftalık ekim yapmak, zamanında hasat etmek, bir çim suyu sıkacağı satın almak (ki bu 200 usd-500 usd bir bütçeyi gözden çıkartmanız demektir) bir de tabii hasat için gereken malzemeler ve temizlik süresi. Bu gerçekten zaman alıcı bir iş. Yani biz Ancient Greens olarak size atalık tohumlar ve kaliteli topraktan taze buğday çimi suyu yani Jubes’lermizi sizlere ulaştırabilmek için yola çıktık.

Buğday çimi yetiştirmek için en iyi mevsim kış aylarıdır, çünkü buğday daha soğuk havayı sever. Sera kurmamızın amacı, kontrol edilen bir ortamda ve daha iyi yönetilen bir üretim ölçeğinde dikey bir çiftlik oluşturmaktı. PH seviyelerine, hava sirkülasyonuna ve sulama / drenaj sistemleri gibi pek çok faktörü bu sayede control edebiliyoruz. Bu sayede herhangi bir kimyasal kullanmak zorunda kalmadan bitkilerimizin büyümesi için daha organik bir sistem sağlıyoruz.

 

6-Kimler özellikle tüketmeli veya kimler kesinlikle tüketmemeli?

Aslında sağlıklı olmanın değerini bilen herkes tüketmeli. Sadece yetişkinler veya sağlık problem olan insanlar değil, çocuklar ve hatta bebekler☺ Bebekleri için bizden Jubes alan aileler var. Çünkü aslına bakarsanız tamamen doğal ve çok kıymetli besin değerine sahip bir gıda. Tabii ki ciddi hastalıkları olanlara doktorlarına sormalarını tavsiye ediyoruz her takviye edici gıda da olduğu gibi. Birde her şeyin fazlası zarar. Suyu bile fazla içtiğinizde bir takım problemlere yol açıyor. Bu nedenle her şeyi dengeli yapmakta fayda var.

 

7-Çim suyu içmek mi yoksa çimin kendisini yemek mi daha önemli?

Aslında bu tamamen sindirim sisteminizle ve içeceğiniz çim suyunun kalitesiyle ilgili. Çimin lif yapısı insanların günlük hayatta tükettiği sebze-meyvelere oranla çok daha kuvvetli, bu nedenle çimi yemek sindirimde zorluk çıkarabilir.

İnek, at, keçi, su aygırı vb. çim üzerinde otlayan hayvanların   bağırsak yapıları insanlardan farklıdır.Biz insanlar da buğday çimi çiğneyebilir ve harika sonuçlar elde edebiliriz, ancak posayı yutmamamız gerekir, çünkü posayı bağırsaklarımız  sindiremez.

 

8-Çim suyunu günlük beslenmemize nasıl ekleyebiliriz? 


Tek başına tüketilebileceğiniz  gibi birçok farklı tarifte de çok güzel oluyor! Özellikle Ancient Greens Jubes’ların tadı gayet güzel ve neredeyse şekerli bir tadı var. Halbuki içinde tabii ki şeker yok.. Smootie’lere, içeceklere ve hatta değişik mezelere katarak da yiyeceklerinizin besin  değerini arttırabilirsiniz. Özellikle Türk mutfağı gibi bir çok çeşidi bir arada barındıran bir mutfakta her gün yeni bir tarife ekliyoruz ve sonuç çok başarılı☺ Sabahları aç karnına , enerji için spor öncesi, tazelenmek için akşam üstü veya gece gelen açlığı bastırmak için…birçok farklı zamana yayabilirsiniz.

 

9-Çim suyu ile detoks yapabilir miyiz?

Sofia: Detoks, malesef son zamanlarda çok trend olmuş ve çoğunlukla doğru şekilde yapılmamıştır. Detoks, “hızlı bir şekilde kilo kaybetme” düşüncesi ile karıştırılıyor. Genellikle  vücuttaki kaybedilen su miktarı “yağ” ile karıştırılıyor. Halbuki detoks, karaciğerinizde, böbreklerinizde biriken toksinlerin atılmasına ve sindirimin düzenlenmesine, temizlenmesine yardımcı olmak için bir yoldur. Tercihen sonbaharda ya da ilkbaharda yapılmalıdır. Ve vücudun bu sürece uyum sağlaması için detoks öncesi ve detoks sonrası aşamaları da uygulamak  gerekir.

Detoks yapmak istiyorsanız, yüksek miktarda antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler içerdiğinden ve karaciğeri toksinlerden arındırmaya yardımcı olan  buğday çimi öneririm.

 

10-Türkiye’de sizinle aynı sektörde diğerlerinden ayıran en temel özelliğiniz nedir?

Bizim olayımız tohumuz ve toprağımız ve şeffaf üretimimiz. Antakya; Dünyada buğday tarımına ilk geçilen bölge olan Bereketli Hilal bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle buğdayın anavatanı olan bu bölgede en eski antik tohumlarla ve %98 organik değerine sahip toprak ile yaptığımız üretimden çıkan ürünümüzün hem besin değeri  hem de lezzet olarak farklı.

 

11-1 yıllık ve 5 yıllık planlarınız neler? Size bireysel olarak ulaşmamız mümkün mü? Okurlarımız nerelerden sipariş verebilirler?

Hedefimiz Türkiye de yerel üretim gücünü kullanıp, uluslararası bir  Türk markası yaratıp alanında en iyi olmak. Atalık tohumlardan gıda takviyesi çeşitlerini arttırmak üzere araştırma geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Hatta bu konuda bizim çalışmamız sonucu Türk Gıda kodeksine Buğday çim suyu eklendi ve takviye edici gıda olarak çim suyunun  onayını aldık. Ürünlerimiz test için Almanya’ ya gitti bunlar bizim için önemli adımlardı ve başarılı olduk. Umarım devamı gelecek, aklımızda çok güzel ama en önemlisi iyilikle gelecek olan işler yapmak var hatta birkaç farklı projemiz hayata geçmek üzere. Bu konuda hem enerjimiz hem de motivasyonumuz tam☺

 

Sporcular için Jubes ile ilgili önemli bilgiler;

-Yüksek Enerji içeriği ; kahveyi azaltmak veya içmemek istiyorsanız,  

-Düşük kalori yüksek vitamin içeriği- Düşük kalori almak isteyip sağlığı için yeterli besin değerlerini almak istiyorsanız

– Sindirim sistemine yardımcı- İçerisindeki enzimler ile  vücudun vitamin emilimini ve sindirimi kolaylaştır

– Şeker tüketiminizi sınırlandırmak

– Açlığı bastırıcı özelliği

– Protein- oluşumu için gerekli olan aminoasitler

– Güne sağlıklı başlamak ( çalışmalar güne sağlıklı başlamanın gün içerisindeki seçimlerinde daha sağlıklı olduğunu gösteriyor)

 

Sofia’dan tarifler;

 

Spor öncesi içeçeği;

  • Spor öncesi jubes tüketmek enerjinizde dikkate değer bir performans ve dayanıklılık artışı sağlar. Siz de kendi içeceğinize kolayca ekleyebilirsiniz.

 

Bizim tarifimiz:

1 orta boy pancar

1 jube : vücut tarafından hızlı emilir , yoğun besin değeri

4 pancar sapı: düşük kalori ve kolesterol+ yüksek oranda su +

½ elma: düşük kalori ve lezzet

 

Spor sonrası Smootie;

Vücudumuzu antrenman sonrası ihtiyaç duyduğu şeylerle  beslemek önemli ve daha da önemlisi kendimizi şımartmak. Araştırmalar küçük ödülleri motive etmemize ve hedeflerimize daha kolay ulaşmamıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

100 gram yulaf- kompleks karbonhidrat

½ bardak fındık veya normal süt-

1 kaşık keten tohumu- iyi bir omega 3 kaynağı

1 kaşık yerfıstığı- harika bir protein kaynağı

2 jubes- vücut için yenilenme

isteğe bağlı olarak çikolatalı protein tozu

 

İletişim adreslerimiz;

Websitemiz; www.ancientgreens.co

Telefon: 0533 042 04 09

Instagram : @ancientgreens.co

 

Önerilen Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir