SALOMON KAPADOKYA ULTRA-TRAIL® 70’TEN FAZLA ÜLKEDEN, 2.000’DEN FAZLA SPORCUNUN KATILIMI İLE 20-21 EKİM’DE DÜZENLENECEK

Argeus Travel & Events tarafından Salomon’un isim sponsorluğunda Ürgüp – Kapadokya’da beşinci kez düzenlenecek olan Salomon Kapadokya Ultra-Trail, bir kez daha dünyanın en önemli uzun mesafe patika koşucularını ağırlayacak. Organizasyon başarısı ile kısa süre önce World Tour yarışlarında Challenger düzeyinden Pro-Level’a yükselen Salomon Kapadokya Ultra-Trail, bu sayede sporculara 400 puan yerine 700 puan verecek. Katılımcı sporcular; CUT (119 km), CMT (63 km) ve CST (38 km) şeklinde üç farklı parkurda mücadele ederken parkurlar Kapadokya’nın doğal güzelliklerle bezenmiş simgesel yerlerinden geçecek.

Katılımcı sayısı her yıl katlanarak yükselen Salomon Kapadokya Ultra-Trail, geçtiğimiz yılki 1.665 katılımcı sayısını 2018 yılında 2.000’in üzerine taşıyacak.

İlk yılından bu yana dünyaca ünlü Ultra-Trail şampiyonlarını Kapadokya’da ağırlayan organizasyon, Ultra-Trail World Tour’da Pro-Level kategorisine yükseldiği için daha da yüksek profilli atletlerin ülkemize gelmesini sağlayacak.

Sporcular üç farklı kategoride mücadele edecek

Salomon’un isim sponsorluğunda gerçekleştirilen Kapadokya Ultra-Trail’de sporcular 119 km (CUT), 63 km (CMT) ve 38 km (CST) olmak üzere üç farklı mesafede mücadele edecekler.

UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan eşsiz Kapadokya yöresinin vadi ve platolarında gerçekleştirilecek 119 kilometrelik CUT parkuru, toplam 3.730 metreden fazla tırmanış içerecek. Ürgüp şehir merkezinde başlayacak CUT parkurunu sporcuların 24 saat içerisinde tamamlamaları gerekecek.

CMT parkuruna katılacak sporcular ise doğal hisarları, peribacaları ile dolu vadileri ve araziye hakim yüksek tepeleri ile Kapadokya’nın kalbini koşarak görecekler. 12 saat 30 dakika içerisinde yarışı tamamlayan sporcuların derecelerinin geçerli sayılacağı parkurun uzunluğu 63 kilometre, toplam tırmanış ise 2.030 metreden fazla olacak.

Organizasyonun en kısa parkuru olan CST’de ise sporcular 1.120 metreden fazla tırmanış içeren 38 kilometrelik parkurda yarışacaklar. Parkuru 6 saat 30 dakika içerisinde tamamlayan sporcuların puan alacağı yarış, diğer iki kategoride olduğu gibi Ürgüp şehir merkezinden başlayacak ve yine aynı noktada sona erecek.

Şampiyon atletler boy gösterecek ve katılımcıların yüzde 45’i yabancı olacak

2018 UTMB® Kadınlar Şampiyonu İtalyan Francesca Canepa, 2018 UTMB® Erkekler ikincisi Macar Robert Hajnal, Dünya Şampiyonu ABD’li sporcu Amy Sproston, 2016 Ultra-Trail World Tour şampiyonu Litvanyalı Gediminas Grinius, 5 kez Fas Çöl Maratonu şampiyonu Faslı Rachid El-Morabity, CMT parkuru erkekler rekoru sahibi Alman Moritz Auf der Heide gibi dünyaca ünlü şampiyonların yanı sıra ülkemizin gururu olan, CMT parkuru kadınlar rekoru sahibi Meryem Kılınç Gündoğdu, milli atletimiz Üzeyir Söylemez ve 2018 Fransa CCC® yarışında yaş kategorisi birincisi olan Kemal Kukul gibi yerli sporcular da bu dev organizasyonda yarışacak.

Organizasyona katılan koşucuların yaklaşık yüzde 45’lik bölümünü yabancılar oluştururken katılımcılar içerisindeki kadın koşucu oranının ise yüzde 30 olması bekleniyor.

Yabancı sporcuların yoğun ilgisi ve yerli patika koşucularının artması sebebiyle geçtiğimiz yıla göre genelde yüzde 25’lik katılımcı artışı bekleniyor.

Bölge turizmine ve tanıtımına milyonlarca liralık katkı

Salomon Kapadokya Ultra-Trail’in bölge turizmine ve tanıtımına da büyük katkısı olacak. Organizasyon süresince yaklaşık 3.500 kişinin Kapadokya’da konaklaması beklenirken otel rezervasyonlarının 2.000 odaya yaklaşacağı ve Salomon Kapadokya Ultra-Trail® organizasyonunun bölge turizmine ve tanıtımına yaklaşık 10 milyon TL’lik katkı sağlayacağı da tahmin ediliyor.

Kapadokya Ultra-Trail’e isim sponsoru Salomon’un yanı sıra Suunto, Salcano, Voyager Balloons, Hepsiburada, PT Academy, Alem FM, Lig Radyo, Hürriyet Seyahat ve Züber Lezzetler de sponsorluk desteği verecek.

Ayrıca T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Nevşehir Valiliği, Ürgüp Belediyesi, Uçhisar Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Türk Hava Yolları da organizasyonun kurumsal destekçileri olacak.

Kayıtlar devam ediyor

Salomon Kapadokya Ultra-Trail 2018’in kayıtları ise 7 Ekim 2018 Pazartesi gününe kadar devam ediyor. Kayıt olmak ve detaylı bilgi almak için: https://cappadociaultratrail.com/

 

Önerilen Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir