akşamdan kalma nasıl geçer

BİLİNÇLİ ALKOL TÜKETİN AKŞAMDAN KALMAYIN!
Yaz partilerinin sabahı başınızın zonklamasıyla uyandıysanız; hangover yani akşamdan kalma vakasıyla karşı karşıyasınız demektir. Telaşlanmayın hangover olmak kendi başına ciddi bir sorun değildir. Ancak Hangover olmak bir önceki gece aşırı alkol aldığınızı ve bunu yaparken kendinize gerektiği şekilde dikkat etmediğinizi gösterir. Çeşitli doğal ilaçlar ya da beslenme şeklinde yapılacak küçük değişiklikler semptomların giderilmesinde yardımcı olabilir.
Akşamdan kalmalığın şiddeti, tüketilen alkolün miktarı ve cinsine göre değişir. Belirtileri ise baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısıdır. Alkol damarları genişletir, damarların fazla genişlemesi ise baş ağrısı yapar. Aynı zamanda, alkol böbreklerin normalden daha fazla su süzmesine neden olduğu için vücudun normalden daha fazla susuz kalmasına da yol açar.
     Alkolün sindirim sisteminden kana karışma hızını etkileyen bir çok etken vardır. Midedeki besin maddeleri alkolün emilimini yavaşlatır.

 Yapılan araştırmalar, bir insanın kilosu ne kadar fazla olursa, tükettiği alkolün kana karışma hızının o kadar yavaşladığını ortaya koymaktadır.

Aynı kiloda olan ve aynı miktarda alkol alan bir kadın ve bir erkek karşılaştırıldığında, kadının kanındaki alkol miktarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun nedeni, kısmen metabolizmada alkolün parçalanmasını sağlayan enzimin kadınlar tarafından daha az miktarda üretilmesidir.
     Sık sık hangover durumunda kalmak, tükettiğiniz alkol miktarını azaltmanız gerektiğini gösterir. Düzenli olarak yüksek miktarda alkol tüketmek karaciğeri tahrip eder ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini artırır.

Korunma Yolları

Aşırı alkol tüketmenin dışında akşamdan kalmalığı önlemenin bir kaç yolu vardır;

 • Alkolün kana karışma hızını yavaşlatmak için, alkol almadan önce veya alkolle birlikte, mutlaka bir şeyler yiyin.
 • Alkollü içkilerle alkolsüz olanları dönüşümlü içerek veya alkollü içkileri yudum yudum içmek suretiyle süreyi uzatarak alkol tüketimini azaltmaya çalışın.
 • İçkileri karıştırmayın ve size dokunan içkilerden kaçının. Bazı kişiler, nispeten ucuza satılan kırmızı şarap (katkı maddesi miktarı yüksek olduğu için) veya yüksek alkollü sherry gibi (doğal tatlandırıcı ve renklendirici maddesi yüksek olduğu için) içkiler içtikten sonra akşamdan kalmalığın daha çok görüldüğünü söyler.
 • Alkol almadan önce ve sonra bol su içerek vücudunuzun susuz kalmamasını sağlayın.

Tedavi Yöntemleri

 • Öncelikle kaybettiğiniz suyu vücudunuza geri almak için büyük bir bardan (yaklaşık 500ml) su için. Bunu gün içinde sürekli tekrarlayın ve vücudunuzu susuz bırakmayın.
 • Magnezyum ve potasyum gibi kaybedilen besin maddelerini yeniden yüklemek için muzlu milkshake için.
 • Bir içki daha içmeyin (cila yapmayın) içerseniz kendinizi daha kötü hissedebilirsiniz. Yada iyileşmenizi geciktirebilirsiniz.
 • Kahve içmeyin. Sizi gerginleştireceği gibi su kaybetmenize de sebep olur. İyi gelmeyecektir.

Bitkisel İlaçlar; Eğer alerjiniz yoksa kendinizi daha iyi hissedinceye kadar aşağıdaki çaylardan birinden her saat başı bir bardak için.

 • Biberiye çayı baş ağrısını geçirir ve karaciğeri zehirli maddelerden arıtmaya yardımcı olur.
 • Deve dikeni yada karahindiba çayı da karaciğer ve kanı zehirli maddelerden arındırmakta oldukça etkilidir.
 • Söğüt ağacı kabuğu çayında (söğüt ağacının kabuklarını kapalı bir kapta 10 dakika demleyerek hazırlanır.) bulunan aspirin benzeri doğal maddeler akşamdan kalmalığın neden olduğu baş ağrısını yatıştırır.
 • Papatya çayı mide ve bağırsaklardaki tahrişi giderir.

Dikkat Tıbbi Yardım Gerekli!

 • İçki içtiğiniz zaman neler olduğunu hatırlamıyorsanız.
 • Sık sık akşamdan kalmalık yaşıyorsanız.

Bunu Biliyor Muydunuz?
Hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınların hiç alkol almamaları ya da haftada bir veya iki kadehten fazla içmemeleri şarttır. Ayrıca, alkol bazı ilaçlarla etkileşime girerek tehlikeli bir nitelik de kazanabilir.
Alkole Karşı Temizleyici Lahana
Akşamdan kalmalığın geleneksel ilacı olan çiğ lahananın karaciğeri zehirli maddelerden arındırdığına inanıldığı için asırlar boyu bu amaçla kullanılmıştır. Lahananın sindirim yolları üzerindeki koruyucu etkisi, alkolün mide ve bağırsaklar üzerindeki olumsuz etkisiyle de mücadele edebilir.
Uyarıcı İçecek
Muzlu milkshake (yarım bardak süt, bir muz ve iki çorba kaşığı balla hazırlanır) idrarla kaybettiğiniz potasyumu takviye eder ve bal da aşırı alkol alma sonucu düşen kan şekeri seviyesini normale yükseltir. Sıvı gıdalar kana daha çabuk karışacağı için bu milkshake karışımını iyice blender dan geçirin, çok yoğu olmayan akışkan bir karışım elde edin ve tüketin.

Önerilen Makaleler