“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” lafı boşa söylenmemiş olsa gerek. Ruhumuz sonsuzluğun örneği ve sınırsızdır. Arzularımız niyetimizi belirler ve eylemlerimize dönüşür. O yüzden ben bu sözü sağlam vücut sağlam kafada bulunur diye çevirmek istiyorum. Bedenimiz sınırlıdır bununla birlikte bedenimiz, ruhumuz ve zihnimiz ile birlikte hareket eder. Ne yemek yediğiniz nasıl bir iş tercih ettiğiniz ya da sağlıklı olmak için yaptığınız egzersizlerinizde bunun farkına varmak hayat kalitenizi arttıracaktır. Bu farkındalık size hizmet etmeyen düşünce ve davranışlara daha az enerji harcamanızı sağlayacak ve bu enerjiyi arzu ettiğiniz yaşam için kullanmanıza olanak verecektir.

Vücutlarımız yaşamış olduğumuz eski duygusal deneyimleri depolamaya meyillidir. Günlük hayatın stresi ve bütün o koşuşturma arasında belki kendi iç dünyanızda ne olduğunu dinlemeye vakit bulamamış olabilirsiniz. Belki vücudunuz bazı sinyaller vermesine rağmen onları fark etmediniz. Belki her gün koşuyorsunuz belki yüzüyorsunuz belki bisiklet sürüyor ya da günlük spor salonuna gidiyor ve aynı zamanda sağlıklı besleniyorsunuz. nın kaynağını bulamadıysanız işte şimdi bunların yaşadığınız hangi duygu ve düşüncelerden meydana geldiği ile ilgili kısaca bilgilendirmek istiyorum.

Uzun süredir boynunuzda devam eden o ağrı, belki size hizmet etmese de inatçılığınızı sürdürmenizden  besleniyor. İş hayatınızdaki düzen, plan, program belki özel yaşantınızda da olsun istiyor diye kiminle ne zaman nereye nasıl gideceğinize kadar esneklik payı vermeden mi yaşıyorsunuz? Tek taraflı bir düşünce yapısına mı sahipsiniz? Biraz rahatlayın ve nefes alın. Her an her şey değişebilir bunu unutmayın. Değişime karşı durmadan ona ayak uydurursanız hem siz rahat edersiniz hem de etrafınızdakiler. İnatçılık, yeterince esnek olamama ve tek taraflı düşünce yapısı boyun ağrılarına sebep olabilir.

Birçok sorumluluğunuz var, biliyorum. İşinize, annenize, babanız, çocuğunuza, eşinize ve belki sıralayabileceğimiz daha bir çok sorumluluğunuz var ama ilk önce kendinizden sorumlusunuz. Hata yapmış olabilirsiniz hayal kırıklığı yaşamış olabilirsiniz ama bunları hala şimdi yaşıyormuş gibi omzunuza yüklenmenize gerek yok. Hayatı acısıyla tatlısıyla dolu dolu yaşayın.Geçmişin yükünü taşımak omuzlarınızda ağrılara neden olabilir.

Vücudumuzun dayanağı omurgamızın yer aldığı sırtımızdaki ağrıların birçok nedeni olabileceği gibi genel olarak duygusal anlamda çeşitli sebeplerden dayanak bulunamamış olmasını işaret eder. Sevilmediğinizi hissetmek, karşılık alınamamış duygular, duygusal olarak desteklenmediğinizi hissetmek üst bölge sırtınızdaki ağrıların kaynağı olabilir. Suçluluk, geçmişte takılıp kalmak orta bölge sırt ağrılarına neden olabileceği gibi parasal kaygılar alt bölge sırt ağrılarını işaret eder.

Değişime karşı duruşunuz, hareketleriniz kollardaki ve bileklerdeki sızılara neden olabilir.

Kendi benliğimizi en iyi bizler biliriz değil mi. Hedefi olan ve kendine güvenen bir insan büyük değişikliklere adım atmak için korkularını bir kenara bıraka bilendir. Hayatta ilerlemek için bazen yeterli cesarete sahip olamıyor ve değişiklik yapmaktan korkuyorsak bu kalça bölgemizde ağrılara neden olabilir.

Ne kadar inatçı isek hareketlerimiz hep egomuzun birer temsili haline gelmişse ve attığımız adımlar korku ile atılan adımlar ise dizlerimiz ve bacaklarımız zaman zaman ağrıyor olabilir.

Hayattan zevk almıyorsanız attığınız her adım size bir işkence gibi geliyor olabilir. Mutlulukla, neşe ile geçirilen hayat ayak sağlığımız içinde önemli bir yer aldığını unutmayın.

Sosyal çevre, işiniz, ilişkiniz, eğlenceye ayırdığınız zaman, sağlığınız gibi hayatınız içerisinde yer alan olguların dengede olmadığını düşünüyorsanız vücudunuzda zayıflık, denge kaybı görülmesi olasıdır. Omurganızda meydana gelen ciddi rahatsızlıklar disk kayması, fıtık gibi para, aşk, iş alanlarında gerçekten desteklenmediğinizi hissettiğiniz sizi tamamıyla depresyona sürükleyebilecek koşullar var olduğunda baş gösterebilir.

Vücudunuzu seviyorsanız, kendinizi seviyorsanız, asıl olan öz ünüzü seviyorsanız kendinize ilk önce şu soruyu sorabilirsiniz “Gerçekten olmak istediğim yerde miyim?”, değiştirmek istediğiniz bir şey olduğunu düşünüyorsanız kendinize “ İlk önce değiştirmek istediğim ne?” sorularını sorarak başlayabilirsiniz. Kendinizi en iyi siz biliyorsunuz ve tabi ki hedefinize ulaşabilmenin yolu da içinizde.

Mutlu olun!

Önerilen Makaleler