Güneşlenmeden önce vücudunuzdaki ölü deriden kurtulmalısınız. İmkanınız varsa tatile çıkmadan önce hamam sefası çok iyi gelecektir. Kışın yorgunluğunu tam olarak atmanıza yardımcı olacak ve kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. Kese, masaj ve ev yapımı peelinginizi de yaptıktan sonra tam olarak yaza hazırsınız demektir. Hamama gidecek zamanınız yoksa kendinize evinizde zaman ayırın.
 
Banyo günlüğünüzü belirleyin…   
Banyonuzu girmeden 5 dakika önce ısıtın ve sıcak suyla duş alın. Kese yardımıyla ölü derilerden kurtulun. Duş jelinizi lavantalı seçebilirsiniz, rahatlatıcı ve sakinleştirici lavanta kokusu banyo sonrası güzel uyumanıza da yardımcı olacaktır. Aşağıda tarifini verdiğim peelingi başta topuk, diz ve dirsek olmak üzere tüm vücudunuza sürün. Bu karışımı banyo sonrası uygulayacağınız masaj eldiveniyle vücudunuzu tahriş etmeden, yumuşak hareketlerle uygulayın. Durulandıktan sonra çıkmadan önce göğüs ve basenlerinize soğuk suyla şok yapın. En son yapacağınız şok göğüslerinizin daha dik durmasını ve sarkmasını engellemeye yardımcı olacak, basen ve bacaklarınızın kan dolaşım hızını artıracaktır, yağ yakımına yardımcı olacak ve masaj yağı ile yapılacak olan masaja hazırlayacaktır. Duştan çıkmadan son kez selülit giderici, zayıflatıcı, nemlendirici veya sadece rahatlatıcı etkisi olan ve doğal bitkilerden elde edilen yağınızı bölgesel sorununuz olan bölgelere veya tüm vücudunuza sürebilirsiniz. Bölgesel sorununuz olan bölgeleri tahta el masaj aleti ile dairesel hareketlerle 3’er dakika olacak şekilde masaj yapabilirsiniz. Karın bölgenize masaj yapacaksanız, saat yönüne doğru dairesel hareketlerle zorlanmayacak şekilde yapabilirsiniz. Ilık suyla son olarak durulandıktan sonra muhteşem bir uykuya hazırsınız.
 
Not: Aşırı sıcağa kalp, şeker ve damar hastaları dayanamayacağı için bu hastalıklardan herhangi biri sizde görülüyor ise, lütfen bu uygulamayı denemeyin. Hamam, sauna gibi alanlardan da olabildiğince uzak kalmaya özen gösterin. Hamile olma olasılığınız varsa veya hamileyseniz karın bölgenize doktor kontrolsüz masaj yapmayın.
 Doğal ev yapımı vücut peelingi
 Malzemeler:
  • İki bardak esmer şeker
  • Bir bardak zeytinyağı
  • Az miktar zencefil
Uygulama:
Malzemeleri karıştırın ve nemli vücudunuza topuklarınız, dizleriniz ve dirsekleriniz başta olacak şekilde dairesel hareketlerle uygulayın ve durulayın.
 

Önerilen Makaleler