3 Günlük Naturopati Arınma Diyeti Programı

Bu diyet türleri naturopatlar tarafından hastaların ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Her diyeti herkes uygulayamaz. Çocuklar, sağlık problemi olanlar ve yaşlılar bu konuda çok daha dikkat etmelidirler. Bu diyetin amacı vücudu işlenmiş gıdaların zararlarından arındırmak ve çiğ besinlerle sindirim sistemini, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Naturopatlar soğuk algınlığı, grip, bronşit, gastroenterit (bu durumlarda çiğ sebze yerine haşlanmış sebze ve çorba yemek gerekebilir.)
 
Birinci Gün: Sadece çiğ meyve veya sebze suyu tüketin. Taze sıkılmış, veya içerisinde tatlandırıcı yer almayan konserve veya cam şişede olan armut, elma, ananas veya üzüm (yarı yarıya su ile seyrelterek) suyu içiniz. Bundan günde dört-beş bardak için. Geri kalan zamanlarda su veya içerisinde bir çay kaşığı limon suyu olan veya elma sirkesi katılmış kaynatılmış su içebilirsiniz.
 
İkinci Gün: Sabah kalkınca veya akşam yatmadan önce ve yemek aralarında meyve suyu veya bitki çayı için. Ana öğünlerde taze meyve yiyin. meyvelerden oluşan bir meyve salatası yapabilirsiniz. Dilediğiniz kadar su tüketebilirsiniz.
 
Üçüncü Gün: Kahvaltıda taze meyve ile koyun veya keçi sütünden yapılmış yoğurdu birlikte yiyin.
Öğle yemeğinde yapraklı ve rendelenmiş kök sebzelerden bir salata hazırlayın. Salataya kuru üzüm ve ay çekirdeği katın. tatlı olarak taze meyve yiyin. Akşam yemeğinde sebze çorbası veya miso ya da soya sosu ile tatlandırılmış, buharda pişmiş sebze yiyin. Bol bol su içebilirsiniz.
Not: Sağlığı yerinde olan bir kişi bu diyeti yaşı ne olursa olsun uygulayabilir; fakat öncelikle bir uzmana danışması gereklidir.

Önerilen Makaleler