3 ADIMDA YENİ ALIŞKANLIKLAR NASIL EDİNİLİR?

Sağlıklı beslenmek, spora başlamak veya sigarayı bırakmak. Sizinde yapılacaklar listeniz kabarıyor ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyormusunuz?
Öncelikle iyi alışkanlıklar edinmek ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmek zordur ama imkansız değildir. İhtiyacımız olan şey azim, istek ve disiplin. Başlarda zorluk yaşayabilirsiniz, çünkü bu sizin rutin halinize gelmiş bir alışkanlığınız değil. Rutin olduktan sonra sizi yapmak için fazla enerji sarfetmeniz gerektirmez ve rahatlıkla uygularsınız. Diş fırçalamak veya musluğu kapatmak gibi. Peki nasıl?
İşte size 3 adımda yeni alışkanlıklar edinmenin yolları.
Birinci adım.
Alışkanlığı edinmek için kendinize belirli bir süre verin. Uzmanlar araştırmalar sonucu yeni bir alışkanlık edinmenin 18 ile 254 gün sürdüğünü belirtiyor. Siz kendinize 30 günlük bir süre verin. Zamanla konsentrasyonunuzda eksilme olmaması için 30 günlük süre yeterlidir. 30 gün sonra hedefinize ulaşamadıysanız, tekrar 30 günlük bir süre tanıyın kendinize. Önemli olan hedeflediğiniz alışkanlığı kendinize net olarak belirleyin. Mesela: “daha fazla hareket etmek” yerine “haftada iki defa 12 dakika koşmak” gibi.
İkinci adım.
Haftada iki defa 1 saat koşmak daha cazip gelsede, onun yerine hergün 12 dakika koşmak aslında alışkanlık haline getirmenizde size daha çok şey katacaktır. Hergün tekrar etmek birşeyin rutin haline gelmesinde daha çabuk etkisi olur ve hayatınızın bir parçası haline gelir.
Üçüncü adım.
İlk adım herzaman zordur. Spor salonuna gideceğiniz ilk gün, diyete başladığınız ilk gün gibi. Ama o ilk adım atıldığında, siz zaten yolu yarılamış olacaksınız. Önemli olan hedefinizi küçük adımlarla belirleyin ve bu yönde ilerleyin. Öncesinde kendinizden emin olmayıp, tereddüt içerisine gireceksinizdir ama emin olun zamanla kendinize olan güveniniz artacak ve zevk alacaksınız. Bu sayede hayatınızda yeni hedefler belirlemek isteyeceksiniz.
Sonuç olarak ingilizlerin güzel bir sözü vardır: “old habits die hard”. Unutmayın hedeflerinize ilerlerken zorluklarla karşılaşacaksınız. mükemmeliyetçilik gibi. Kısa sürede belki maraton koşmayı istiyorsunuz ama koşamazsınız. Bu şekilde sadece sonuç odaklı düşünürsünüz ama birşeyi alışkanlık haline getirmek için uzun vaadede bunu rutine çevirmek adına sabır, azim ve istekle ilerlemek gerekir.
Butün bunları başarmak sizden başkasının elinde değil. Hata yapmaktan, tekrar denemekten ve kendinize güvenmekten korkmayın.
 

Önerilen Makaleler