2016'DA FORM TUTTURACAK 7 İÇECEK

Yeni bir yılın keyfi hepimizi sarmış olmalı. Yeni olan her şey gibi insana umut ve neşe veriyor değil mi? Herkesin bol bol dilekler savurduğu bu güzel günlerde ben de “Bu yıl için hedefiniz olan her iyi ve güzel an sizin olsun.”  Demek isterdim ama diyemeyeceğim doğrusu. Eğer olmasını istiyorsanız “Hadi işe ilk adımı atmakla başlayın” demeyi tercih ediyorum. Bence bu her şeyi daha kolay kılıyor. İstiyorsak yaparız bu kadar basit işte değil mi? Bu yılın mottosunu açıklayalım o halde “ Kendimi seviyorum ve kendime inanıyorum.”  Bu bir köşe de dursun. Şimdi esas konuya geçelim.

Bu ay atma ihtimaliniz olan adım için size benim uzmanlık alanım olan kilo verme, kilo kontrolü, sağlıklı yaşam gibi konularla ilgili pratik öneriler vereyim diyorum. Sizin için rant peşinde koşan insanlar mutlaka 2016 yılı mucize diyetler, içecekler listelerini sunacaktır ama bu yazıyı okuduğunuza göre işinin uzmanlarından tüyo almayı tercih eden biri olmalısınız. Çoğu yazımda belirttiğim gibi hiç bir besin tek başına mucize değil önemli olan doğru parçaları birleştirerek ilerlemeniz. Size doğru parçalardan söyleyeceğim 7 içecekle sağlıklı yaşamınıza ve kilo yönetiminize destek olabilirsiniz.  Hem çok gündelikler hem kolay ulaşılabilirler hem de yanınızda kolay tanışabilirler. Şimdi şu 7 süper içeceğinizi tanıyalım ve bilim dünyası onlar hakkında ne konuşuyor görelim.

1) SU: Evet günlük hayatımızın olmazsa olmazı suyu ne kadar tanıyoruz? Bu kadar uzman su için diye diretiyor, neden? Yaşam kaynağı diyebileceğimiz su vücudumuzun sağlıklı çalışması için gerçekleşen pek çok reaksiyonda yer aldığı gibi, besinleri ağzımıza aldığımız andan başlayarak sindirimin her anında, bağırsak hareketliliğinin iyi olmasında, metabolik atıkların vücuttan uzaklaştırılmasında çok önemli roldedir. Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar ve yıkıma uğrayan yağ hücrelerini vücuttan uzaklaştırarak toksik etkilere karşı koruyucudur. Tokluk hissi sağlayarak atıştırmalık faaliyetlerin önüne geçmektedir. Yapılan bir çalışmada ana öğünlerden önce içilen 2 bardak suyun kilo verme sürecini kolaylaştırabileceği bulunmuştur. Kilo verme süreci için önemine dikkat çektiğimiz suyu her gün ortalama 10-12 bardak tüketmeniz sağlığınız için en uzun ve güzel adım olacaktır. Eğer suyu sade içmekte zorlanıyorsanız içerisine 1-2 dilim limon, nane yaprağı ya da salatalık dilimleri atmak gibi küçük dokunuşlarla tatlandırabilirsiniz. Ayrıca ışıl ışıl bir cildin sırrı da su içme de gizlidir bu dipnotumda burada dursun belki sizin ilginizi çeker.

2) LİGHT SÜT: Kemiklerimizin koruyucusu, kaslarımızın dostu, güzel gülümseten dişlerimizin çok şey borçlu olduğu süt hakkında son yıllarda sayıca artan çalışmalar, yağ yakımını da sağlayan çok değerli bir içecek olduğunu söylüyor. Çalışmalar, içerisinde bulunan kalsiyum mineralinin yağ yakımını arttırdığını gösteriyor. Ayrıca zengin besin içeriğine sahip süt tokluk hissi sağlayarak iştah kontrolümüzü de dengede tutuyor. Böylece ani gelişen yeme ataklarının üzücü sonuçlarına katlanmak zorunda kalmıyoruz. Günlük 2-3 porsiyon kadar süt tüketimi bizim için harika bir tercih olabilir. Süt tüketmekten hoşlanmayanlar için meyvelerle, tarçınla ya da biraz kahveyle tatlandırarak alternatifleri değerlendirebilir. 

3) KEFİR: Kafkasya’dan başlayarak dünyaya yayılan bu harika içeceği duymayan kalmamıştır sanıyorum. Artık bizim ülkemizde de epey yaygınlaştı. İlla da bir besine mucize diyecekseniz buyrun size mucize. Gençlik iksiri diye de tanınan kefir içerisinde bulundurduğu “probiyotik” dediğimiz yararlı bakterilerle tam olarak bağırsak dostu. Bağırsaklarınızın geçirgenliğini kontrol altında tutarak zararlı etkilerden korur. Sindirim problemi çekenlerin derdine derman olur, hazımsızlık-kabızlık ne varsa alıp götürür. Bağırsaklara destek olarak metabolizmamızın sağlıklı işleyişini sağlar. En çok ihtiyaç duyduğumuz kuvvetli bir bağışıklık sistemi için güçlendiricidir. Aranızda kış bunalımına girenler varsa depresyon hafifletici etkileri vardır. Kanserden koruyucu etkisi birçok çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca bombayı sona sakladım bizim dost kefirimiz yaşlanmayı yavaşlatır. Ara veya ana öğünlerinizde tüketebileceğiniz bu içecek doygunluk hissi sağlayarak iştahımızı kontrol altına alır ve yanında da sağlığımız için çok çalışır bilginize. Süt ve süt ürünleri hakkınızın 1 porsiyonunu 1 bardak light kefire ayırabilirsiniz eğer tadını sevmiyorsanız muzla veya dilediğiniz bir meyveyle tatlandırabilirsiniz.

4) YEŞİL ÇAY: Son yıllarda önemine dikkat çekilen çaylardan biri olan yeşil çay 2016’da da yine içimizi ısıtan içeceklerden olacak gibi görünüyor. Üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda sağlığımıza birçok olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Kuvvetli bir antioksidan olan yeşil çay bizi hücre hasarına karşı korur. Yapılan araştırmalarda kanseri önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. İçerisinde bulunan kateşinler sayesinde yağ yakıcı etkisi olduğu, deri altı karın yağlarında ve trigliserid düzeylerinde düşüş görülmüştür. Amerika’da yapılan çalışmalar, yeşil çayın yağ yakımını arttırdığını ve insülin hassasiyetini dengelediğini de belirtmiştir. Yağ yakımının artmasıyla egzersiz yapıyormuş gibi depo yağların enerjiye çevrilerek yakıldığı ve özellikle karın bölgesi yağların azaldığı görülmüştür. Ayrıca sonuçlar yeşil çayın insülinin vücutta daha etkili çalışmasını sağlayarak diyabet riskini azalttığını da gösteriyor. Sizde günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde tüketerek kilo yönetiminize destek olabilirsiniz.

5) ZENCEFİL: Genellikle bulantı, kusma, hazımsızlık, soğuk algınlığı gibi şikayetleri önlemek için kullanılmış zencefil son günlerde çok popüler olmuş durumda. Yağ yakıcı etkilerinden çok bahsedilir oldu. Peki çalışmalar ne diyor derseniz hakkında yapılan çalışmalarda iyi bir antioksidan olduğu bulunmuştur. Serbest radikallerin yol açacağı hücre hasarına karşı koruyucudur. Aynı zamanda yapılan çalışmalar kolesterol düşürücü ve kan yağlarını azaltıcı etkisine dikkat çekmektedir. Safra arttırıcı etkisi sayesiyle yemek sonrası uygun şekilde kullanımında yağlı besinlerin sindirimine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Başka çalışmaların sonuçlarını da görebileceğimiz ilerleyen dönemlerde, zencefilin faydalarından daha net bahsedebiliriz. Günde 2 fincandan fazla tüketmemek kaydıyla afiyetle tüketebilir, içerisine 1 dilim limon atarak tatlandırabilirsiniz.

6) TARÇIN: Özellikle diyet yapanların ve diyabetli bireylerin gözde içeceği tarçın yapılan çalışmalarla sağlıklı etkilerini ortaya koyan içeceklerimizden biridir. Genel olarak bilinen etkileri; antimikrobiyal özellik göstermesi, soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili olmasıdır. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında yatıştırıcıdır. Bunlar dışında en çok üzerinde durulan konu kan şekerini dengelemesi olmuştur. Yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklenen sonuçlara göre tarçın, kan şekerinin düşürülmesi, insülin direncinin kırılması ve insülin duyarlılığının gelişmesi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Böylece kan şekerini dengeleyerek diyabet hastalarını destekler. Aynı zamanda kolesterol düşürücü etkisi de vardır. İyi bir diyet lifi kaynağıdır. Ayrıca diyet yapanlar için tatlı krizlerini önlemenin ve kan şekerini denge de tutmanın en tatlı yoludur. Günlük 1-6 gr arası ya da yarım tatlı kaşığı ya da 1 gram kabuk tarçın şeklinde tüketime uygundur. Tatlı ihtiyacınızı gidermek için çay şeklinde tüketebilirsiniz, sularınıza ekleyebilirsiniz ya da meyve ve sütlerinizin üzerine serpiştirebilirsiniz.

7) KAHVE: Tüm dünyada en çok tüketilen içecek listesinin ilk sıralarında gelecek isimdir. Kimi zaman arkadaş toplantılarına kimi zaman sınavlara kimi zaman işlere hatta spora kadar hayatımızın birçok noktasına eşlik eder. Hayatımızla bu kadar iç içe olan bir içeceğin gelin etkilerine de bakalım. Öncelikli olarak çoğumuzun en çok faydalandığı yönü konsantrasyonu sağlar ve zihinsel fonksiyonları arttırıcı özelliktedir. Araştırmalar kahve tüketiminin alzheimer, parkinson gibi nörolojik hastalıkların riskini azalttığını belirten niteliktedir. Sporcularda spordan 30 dakika önce 1 fincan kahve tüketiminin performansı arttırabilmekte ve yağ yakımına yardımcı olabilmektedir. Kahve içmenin depresyona karşı etkili olduğu tüketenlerin kahve tüketmeyenlere göre depresyona girme oranının daha düşük olduğu bulunmuştur. İnsülin hassasiyetini arttırabildiği ve kan şekerini düzenlediği çalışmalarla gösterilmiştir. Tokluk hissi sağlayan kahve kilo verme ve koruma sürecinde destekleyicidir. Kahve tüketirken dikkat etmemiz gereken nokta şeker, şurup, krema gibi kahveyi zararlı ve bol kalorili hale getirecek eklemelerdir. Bu hatırlatmanın dışında gördüğümüz gibi kahvenin sağlığımıza olumlu etkileri vardır. Fakat içerisinde bulundurduğu kafein nedeniyle sınırsız tüketimi aksi reaksiyon göstererek vücutta zararlı etkiler meydana getirir. 300-400 mg’a kadar kafein alımı serbesttir fakat gün içerisinde özellikle çay olmak üzere kafein içeren farklı besinlerde tüketmemiz bizim için sınıra yakın kafein alımına neden olabilir. Günlük 2 fincanı geçmeyecek şekilde ya da 2 tatlı kaşığı kadar orta düzey kahve tüketimi idealdir.

7’de 7 anlattığımız içecekleri içmek için artık birçok sebebiniz var. Nasıl ve ne şekilde tüketirsiniz bilemem ama sağlığınız için en doğru şekilde tüketmeye özen gösterelim.

Harika bir ay geçirecek adımlar atmayı ihmal etmeyin ve sağlıkla kalın.

Dipnot: Burada anlatılanlar sağlıklı bireyler için idealdir, eğer herhangi bir hastalığınız mevcutsa doktor-beslenme ve diyet uzmanı iş birliğiyle kendi idealinizi yakalamanız en doğrusudur.

Önerilen Makaleler