2015’İN EN FİT BESİNLERİ

2015’in EN FİT BESİNLERİ

2015’de en çok tercih edilen ve diyetlerde en çok kullanılan fit besinleri sayesinde beslenme planınızda değişiklik yapabilirsiniz. Hep aynı gıdaları tüketmekten sıkıldıysanız ve alternatif besinler arıyorsanız bu liste tam senlik…

Kinoa

Çoğu tahıl az oranda protein içerir ancak kinoa 100 gramda 4.4 gram protein içeriğiyle, vücudun kendini onarması ve gelişmesi için gereken ancak kendi başına üretemediği 9 temel amino asite sahiptir. Bu sebeple kinoa ‘mükemmel protein kaynağı’ olarak adlandırılır. Çorbaya eklenebileceği gibi, yemeklerin yanına garniture olarak ya da salataya ilave edilir.

Açai meyvesi

Açai kanıtlanmış en güçlü antioksidan besindir.  Kas gelişimini sağlayan yumurtaya eş değer aminoasitler içerir. Açaideki antioksidan ve ORAC (Oxygen Radical Absorbane Capacity) değerleriyle vücudun yaşlanmasına sebep olan serbest radikallerle savaşır. Açai bağışıklık ve sindirim sistemlerinin çalışmasını hızlandırır, enerjiyi artırır. İçerdiği Omega 6 ve 9 yağ asitleri vücudumuzun yağ yakmasına yardımcı olurken yüksek amino asit değeri de kas yapılandırmaya yardımcı olur. Antioksidanlar vücudumuzu ve cildimizi güzelleştirir. Aynı zamanda gençleştirir. Açai tüketimiyle karaciğerin çalışmasını düzenler ve vücudu toksinlerden arındırır ve kansere karşı bir kalkan oluşturur. Yoğurdunuza, salatanıza ekleyebilir yada ara öğünlerde tercih edebilir.

Çörek otu

Çörek otu, ölümden başka her şeye deva olarak kabul edilen bir besindir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği klinik olarak kanıtlanmıştır. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, enzimler ve

vitaminler gibi 100’den fazla öğe içerir. Çalışmalar, obezite ve tip 2 diyabet tedavisi gören

kişilerde çörek otunun insülin direncini azalttığını ve kandaki şeker seviyesini düşürmekte de faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda sindirime yardımcı özelliği ile istenmeyen karın şişkinliklerinin önüne geçer. Salatalara, omletinize, lor peynirinize ekleyip tüketebilirsiniz

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizinin kırılarak içerisinden çıkarılan Hindistan cevizi suyu, hem çok lezzetli, hem de çok sağlıklı bir içecektir. Hindistan cevizi suyu doğal şeker, protein, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içermektedir. Tek bir Hindistan cevizinin suyu vücudun günlük gereksinimi olan C vitaminini  karşılar. B grubu vitaminleri ve ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, fosfor, sülfür ve klor içerir. Düşük kalorili olduğu için kilo problemi olanlar için iyi bir içecektir. Bir bardak Hindistan cevizi suyu (200 ml) sadece 46 kaloridir. Hafif içeriği sayesinde son dönemlerde spor içeceği olarak oldukça popüler hale gelmiştir. Ara öğünlerde, tatlı isteğiniz pik yaptığında ve spor sonrası tercih edebilirsiniz.

Tatlı Patates

Tatlı patates, normal sarı patatese oranla daha fazla lif içermektedir ve kan şekerini hızlı yükseltmediği gibi diyet dostudur. Tatlı patates lif, beta karoten,C vitamini,demir,kalsiyum zenginliği ile bağışıklık dostu bir besindir. Karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki bulunan beta karoten süper bir antioksidandır, vücutta A vitaminine dönüşür, düzenli tüketimi kırışıklıkları önler ve pürüzsüz bir cilt sağlayıp güzelliğinize güzellik katar. Sarı patates kullanıldığı her yemekte tatlı patates ile değişim yapabilirsiniz.

Chia Tohumu

Chia tohumu, adını maya dilinde “güç” anlamına gelen kelimeden almıştır. Posa içeriği oldukça yüksektir. 1 tatlı kaşığı chia tohumu, 1 kase yulaf kadar posa içermektedir ve günlük önerilen lif ihtiyacınızın %42’ sini karşılar. Chia tohumu, demir, kalsiyum ve Omega 3 açısından zengindir. Chia, somondan daha fazla omega 3 yağ asidi içerir. Aynı zamanda yüksek miktarlarda omega 6 içerir. Bu esansiyel yağ asitleri mutlaka günlük beslenme de yer almalıdır çünkü EFA’lar (esansiyel yağ asitleri) yeni hücreler oluşturmak ve vücudun çeşitli işleyişlerini düzenlemekle görevlidir. Aynı zamanda kalp sağlığı, güzel bir cilt ve tırnaklar için önemlidir. Chia tohumu aynı zamanda kalsiyum içerir ve 1 tatlı kaşığında yağsız süte oranla 3 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Yulaf, yoğurt ve meyve karışımlarına ekleyerek yada akşamdan süt ile birlikte bekletip şişirilerek tüketilebilir.

Önerilen Makaleler