10 ADIMDA METABOLİZMANIZI KIŞA HAZIRLAYIN

Havalar soğudukça soğuyor, iştahım açıldıkça açılıyor diyorsanız yalnız değilsiniz. Havaların soğumasıyla vücudumuzdaki  metabolik ve hormonal değişimler sonucu tabi ki metabolizmamız da kış moduna geçiyor. Peki metabolizmanız kışa hazır mı? Hazırlayalım öyleyse, işte öneriler.

  1. Kahvaltı yapmadan evden çıkmayın. Kahvaltıda mutlaka yumurtanız olsun, yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ve bol yeşillik tüketin.
  2. Yeterli protein alın. Proteinlerin termik etkisiyle hem matabolizmanız ateşlenecek hem de uzun süre tokluk hissedeceksiniz. Ancak proteinlerin yağ içeriklerinin de yüksek olması nedeniyle özellikle yağsız olanları tercih etmeniz önemli.
  3. Posadan zengin beslenin. Sofranızda her gün başka bir kış sebzesi ya da salatanız olsun, meyvelerinizi taze ve kabuklu olarak tercih edin.
  4. Yeterli C vitamini alın. Özellikle kış meyveleri portakal, mandalina, greyfurt, turunçgiller bu konuda yardımımıza yetişiyor.
  5. Su içmek göreviniz olsun. Kışın su içmek zor diyorsanız bunu bir görev olarak düşünün. Uyumadan önce, uyanınca, yemekten önce, ara öğünden önce gibi zamanlarda 1 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.
  6. Kurubaklagilleri deneyin. Hem posa hem de biraz protein biraz karbonhidrat için kurubaklagiller kış yemeği olarak karşımıza çıkıyor. Yanında yoğurt ve salata ile harika bir akşam yemeği alternatifi.
  7. Tatlı krizleriniz için tarçından faydalanın. Suyunuza, çayınıza, süt ve yoğurdunuza, meyvelerinizin üzerine tarçın serpiştirin, gün içinde tatlı isteğinizdeki azalmayı siz de göreceksiniz. Sıcak sütün içine 2 küp bitter ve bol tarçınla tatlı krizinize savaş açan bir ara öğün yapabilirsiniz mesela:)
  8. Baharatlarla metabolizmanızı ateşleyin. Yemeklerinizi lezzetlendirmek istiyorsanız yağlar yerine bol baharat kullanın, hem metabolizmanız canlansın hem de yemekleriniz tatlansın:)
  9. D vitamini düzeyinizi kontrol ettirin. Eksiklik durumunda D vitamini suplemanı alın.
  10. Yeterli omega-3 alın. Haftada 2 gün balık yiyin, yiyemiyorum diyorsanız balık yağı suplemanı alın. Bu sayede sabah uyanmalarınız kolaylaşacak, gün içinde odaklanma problemleriniz azalacaktır.

Önerilen Makaleler