10 ADIMDA ENERJİNİZİ TOPLAYIN

Tatil zamanı geldi, iş ve stresten uzak geçireceğiniz bu zamanı değerlendirmek istiyorsunuz ancak enerjiniz hala yeterli değil. Tatile gittiğiniz ilk günü kendinize ayırın ve sizi yoracak aşırı aktivitelerden ilk gün kaçının. Sizin için hazırladığım 10 adımı takip edin bunların hepsini gerçekleştirmek için 1 gününüzü ayırın ve tam olarak dinlendikten sonra enerji dolu tatilinize başlayabilirsiniz.
1) Kahvaltıda Lifli Gıdalar Tüketin
Lif açısından zengin bir kahvaltı gün boyunca gerekli olan enerji ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılayacağı için iyi bir başlangıç olacaktır. Cardiff Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre sabah yüksek lifli tahıllar tüketen kişilerin yorgunluklarında %10 azalma, depresyonda düşüş ve günlük becerilerinde artış gerçekleştiğini gözlemledi. Tatilde ihtiyacın olan enerji sabah kahvaltında gizli, kahvaltıda yiyebileceğin yulaf ezmesi, tam tahıllı ve buğdaylı ekmek gibi besinler enerjini yerine getirmeye destek vereceklerdir.
2) Gün İçinde Küçük Boy Latte (Kahve)
Gün içinde küçük porsiyonlarda kahve içmeniz kandaki kafein değerini arttırmadan düzenli almanıza sebep olacak ve enerjinizi tazelemenizi sağlayacaktır. Harris R. Lieberman, Çevresel Tıp ABD Ordusu Araştırma Enstitüsü Doktoru ve araştırma psikoloğu tek seferde büyük boy kahve içmekten kaçınmanızı bu kandaki kafein değerini bir anda artıracağı için kalp çarpıntısına sebep olacağını belirtiyor. Tek seferde 8 gram kahve yada daha az olacak şekilde alınmasını öneriyor.
3) Sık Sık ve Az Yemek Yiyin
Gün boyunca öğünlerinizi sık sık küçük porsiyonlar halinde tüketin ve 3-4 saat aralıklarla beslenin. Bu sayede kandaki şekeri dengelemiş ve gün içindeki enerji ihtiyacını karşılamış olursunuz. Boston Kadın Hastanesi’nde Beslenme uzmanı ve RD Bölümü direktörü olan Kathy McManus her öğünde yararlı karbonhidrat, protein ve sağlıklı tekli doymamış yağ olmalıdır diyor. Yeşil bir salata üzerinde bir kaç parça kızarmış (yağsız pişmiş) tavuk ve 1 çorba kaşığı zeytin yağı dökerek tüketilmesi hem günlük besin ihtiyacını karşılamakta, günlük ihtiyacın olan enerjini sağlamakta ve kan şekerini dengeli tutmakta yardımcı olacağını belirtiyor.
4) Doğal ve Yeşil Ortamlarda Bulunun
Tatildeyseniz orman, bahçe, tarla, çimen gibi yeşil alanlarda bulunmanız enerji kaybınızı azaltacaktır. Ofisteyseniz masanıza veya gözle görebileceğiniz yerlere çiçek veya canlı bitki koyun. Kansas State Üniversitesi araştırmacıları 90 erkek ve kadını analiz etmek için beyin taramaları kullanarak bitkilerin yanına bazı aday yerleştirdi. Diğer çalışanlara oranla yakınında çicek ve bitki bulunan çalışanlarda enerji artışı gözüktü. Çiçeğe maruz kalan kadınların enerji kaybı daha az olduğunu vurguladı. (İşin garibi, erkekler aynı faydaları ve tepkileri göstermemiş olmasıydı) açelyalar, siklamen ve kalanchoe, hibrit çeşitleri ofis için ideal olabilir. Yeşilin enerjisinden yararlanmak için kendi alanınızı yaratın.
5)Susuz Kalmayın
MD, New York Beth Israel Tıp Merkezi’nden, Sağlık ve Şifa Sürekliliği Merkezi’nin direktörü Woodson Merrell “Yorgunluk şikayetleriyle bana gelen insanların yarısı aslında susuz,” diyor. Enerjik kalmanın basit yolu su içmek ve su içme alışkanlığı edinmektir. Sporcular üzerinde yapılan yeni bir çalışmada 15 saat boyunca sıvı ve su bakımından zengin gıdaların sınırlandırılması sonra sporcuların %92’sinin yorgun hissettiği bulundu. Aynı zamanda sporcularda bellekte sorunu ve konsantrasyon zorluğu gözlemlendi. Her saat başı veya iki saatte bir, iki bardak su içilmesini hedefliyoruz böylece susuzluk hissi engelleniyor
 
6) 10 Dakikalık Bir Yürüyüşe Çıkın
Kısa bir yürüyüş günün kalanını canlandırmak için çok iyi bir yöntemdir. Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre haftada (yada 10 günde) 70 dakika çevik adımlarla yürüyen kadınlar, 6 ay sonra kendi yaşıtlarına göre %18 daha fazla enerjiye sahip olduklarını ve daha hareketli olduklarını belirtti. Kadınların daha önce hatırlamakta zorluk çektiği konuları daha rahat hatırladığı ve kendilerini daha çok güvende hissettiklerini, daha az ağrı hissettiklerini ve daha kolay merdivenleri tırmanmaya başladıklarını belirtiler.
7) Meyve Sebzelerden Destek Alın
Günlük olarak vücudun 320 mg magnezyum ve 4,700 mg potasyum alımını enerji kaynakları açısından gereklidir. Muz; potasyum zengini bir meyve olduğu için ve vücudunuzun kan şekerini enerjiye dönüştürmek için gereken bir mineral. Enerji uzmanı ve MD Peak Performance’ın Altı Sırrı Kitabı yazarı Susan Lark, fıstık ezmesinin hücrelerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi veren magnezyum bakımından yüksek olduğunu belirtiyor. Potasyum ve magnezyum açısından zengin diğer kaynaklar: meyve, sebze, fasulye, ve fındıktır. Beslenmenize ekleyeceğiniz bu gıdalar enerjinizin bitmesine izin vermeyecektir.
8) Müzik Dinleyin
Rahatlamanın ve enerjinizi yerine getirip sizi ayağa kaldırmanın en güzel yolu ilk başlarda sakin ve huzurlu bir müzikle dinlenmek daha sonra müziğin ritmini arttırmak ve harekete geçmektir. Sizi kendinize getirecek müzik listesini oluştur ve yola öle devam et. Yapılan araştırmalar müziğin %10 kişinin performansına etkisi olduğunu belirtiyor. Yani harekete geçmek için %10’luk kısmı en eğlenceli kısmı demektir.
9) Erken Uyuyun
Evet tatildesiniz ama ilk gece yolculuk, yorgunluk, hava ve iklim değişikliği derken vücudunuz yeteri kadar yoruluyor. En azından ilk gün gece kulübüne gitmeseniz de olur. Tatil kitabınıza başlayıp sakin bir müzikle uykuya dalın. Camı açık bırakın ve değişen iklimin, artan oksijenin sizi nasıl sakinleştirdiğini hissedin. Yapılan araştırmalar uykusuz kalan kişilerin gün ortasında aniden uyku ihtiyacı hissettiklerini ve geceye varmadan tüm gün enerjilerinin bitmiş olduğunu belirtiyor.
10) En Azından 1 Gün Telefondan Uzak Durun
Tatil boyunca yeterince sosyal medyada paylaşımda bulunacaksınız. Bu nedenle ilk gün telefonunuzu kapatın kendinize zaman ayırırsanız daha iyi bir tatil başlangıcı olur. Artık tatil zamanları gittikçe kısaldığı için koşturma içerisinde geçen tatil anlayışı sizi fazlasıyla yoracak. İlk gün sizin olsun ve telefonsuz zaman geçirerek kendinize, ailenize, arkadaşlarınıza zaman ayırın. Tabi bu konuda onları da uyarmalısınız. İlk gün enerji emen telefon yok.

Önerilen Makaleler