Sağlıklı İlişki İçin Önemli Noktalar ve Aşamalar

3 min


Sağlıklı bir ilişki sürecinin kişiden kişiye değiştiğine inanıyorum. Çünkü herkesin ideal partner algısı farklıdır. Biz algımıza uygun olan partneri seçeriz. Aslında partner seçimlerimizi, toplumumuzdan edindiğimiz bilgilere göre veya alt kültürümüze göre yapıyoruz. Toplumumuza baktığımızda çiftlerin aynı ırktan, ekonomik sınıftan, dinden veya yaş grubundan olması tercih sebebidir. Toplumumuzun uygunluğuna uymayan bir kişi, örneğin bir kadının kendinden yaşça büyük bir adamla evlenmesi veya bir kadının kendinden yaşça küçük bir adamla flört etmesi, eleştirilir ve dedikodu malzemesi olur. Bu tür tepkilerin, hedef aldıkları kişiye olduğu kadar, durumu kenardan izleyenlere de bir ders olduğunu düşünüyorum.
Toplumsal eleme sürecini tamamlayıp uygun bir aday bulunduktan sonra ortaya sağlıklı bir ilişki çıkabilir. Sağlıklı bir ilişki için önemli noktalar; ortak değerler ve  çiftlerin birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Çiftlerin yalnızca birinin önem verdiği bir değer üzerinde anlaşamaması bile ilişkiyi etkileyebilir. Diyelim ki siz açık havada doğada olmaktan hoşlanıyorsunuz ve  gelirinizi de organik tarımdan elde ediyorsunuz. Fakat şehirde yaşayan  sevgiliniz tiyatroya veya sinemaya gitmekten keyif alıyor, insanlarla iç içe olmak ve metropol bir hayatta yaşamak ona daha cazip geliyor. İşte bu durumda  ikisinden biri duygularını istemsiz bir şekilde bastırma ihtiyacı hissedecektir. Çünkü bu iki kişinin aynı yerde çalışıp mutlu olma ihtimali düşük olduğundan, aralarındaki ilişkinin ciddi bir beraberliğe dönüşümü zor olacaktır. Fakat zor olacaktır diyorum imkansız demiyorum. Birbirinden çok hoşlanan kişilerin farklılıkları yok sayıp, aşklarını bu farklılıklara rağmen yaşadıklarını da gözardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum.
Çiftlerin temelde ihtiyacı olduğuna inandığım şey güvendir. Gerçekten güvendiğim bir erkeğe kendimi olduğum gibi gösterebilirim. İlişkinin bir süre sonra önem kazanmasının nedeni de karşılıklı güvenin oluşmasıdır.
Saglikli-Bir-Iliski-Icin-Onemli-Noktalar-ve-Asamalar.jpg
EĞER İLK BULUŞMADA TUTUMLARINIZIN BENZER OLDUĞUNU KEŞFEDERSENİZ ARANIZDAKİ ÇEKİM ARTAR.
Hayatımızda hissettiğimiz duygunun yani yaşadığınız aşkın bir ilişkiye dönüşme süreci vardır. Biraz bu aşamalardan bahsetmek istiyorum.
ÇEKİM AŞAMASI
Geçmiş deneyimlerinizden ve güzellik algınıza göre karşınızdaki bir bay veya bayandan etkilenebilirsiniz. İki kişi tanıştığı andan itibaren aralarında bir çekim olursa romantik ilişki başlar yoksa başlamaz.
İNCELEME AŞAMASI
Çiftler toplumsal, entelektüel ve duygusal uyumluluklarını gözden geçirir. İlişki ilerledikçe kişiler birbirlerini inceler, ortada toplumsal, entelektüel ve duygusal uyumluluk yoksa ilişki sürmez. İlişkide uyumluluk varsa ilişki büyümeye ve dönüşmeye başlar.
KENDİNİ AÇMA AŞAMASI
Kendimizi olduğumuz gibi göstermeye yani daha derinlerdeki negatif ve pozitif düşüncelerimiz, ortaya çıktıkça yakınlık oluşur. Yakınlık ve güven oluştukça çiftler kendilerinin, zaaflarını ve olumsuz yönlerini açmaya başlar. Çiftlerden biri bu ortaya çıkan duyguları ve düşünceleri anlayamadığı ve ürktüğü halde ilişki biter. Çiftler birbirlerinin zaaflarına  ve olumsuz yönlerine empati ile yaklaştığı sürece, ilişkileri karşılıklı beklentiler aşamasına geçebilir.
KARŞILIKLI BEKLENTİLER
Her iki tarafta karşısındakinin beklentilerini öğrenir ve bu beklentilere karşılık vermek için ilişkide çaba sarf edilir. Çiftler birbirinin beklentilerini anlayamıyor ve önem vermiyorsa ilişki kopma noktasına gelebiliyor. Her iki tarafında beklentileri ve istekleri karşılanıyorsa ilişki beslenmeye devam ediyor.
AŞK, HER İKİ TARAFIN BAĞIMSIZLIĞINA SAYGILI, KARŞILIKLI BAĞIMLILIKTIR.
Kime aşık olacağımızı mantığımızdan çok bilinçaltımız  karar verir. Partner veya eş seçimimiz çocukluk deneyimlerimizi yeninden yaşayabileceğimiz birinden yana olur. Eş veya partner hem annenin hem de babanın en önemli özelliklerini kendinde toplar. Anneyle babanın olumsuzluk özellikleri seçtiğimiz partnerde veya eşimizde vardır. Çünkü çocuklukta açılan yaralar veya yoksunluklar iyileşmek ister.

 1. 1 Kendimize Vakit Ayırmalıyız


  Kesinlikle çiftler ayrı ayrıda plan yapmalı.Ailesine,arkadaşlarına ve sevdiklerine vakit ayırmalı. Çiftler kendi alanlarını koruyabilmeli ve kendini besleyecek ilgi alanlarını ve hobilerini yalnızda  yapabilmeli.

 2. 2 Empati Kurmalıyız


  Birbirlerini dinleyen, empati kuran ve karşındakinin beklentilerini karşılamaya çalışan çiftler, ilişkideki heyecanı canlı tutabilirler. Empati göstermek ve birbirini dinlemek, ilişkiyi de geliştirir.

 3. 3 İşinizi veya Sorununuzu Eve Taşımayın!


  Günlük yaşadığınız sıkıntıları eşinizle veya partnerinizle paylaşın fakat önceden yaşadığınız duyguların üstünde durarak o anınızı kaçırmayın. Birlikte olmanın mutluluğunu yaşayın. Güçlükleri birbirinizle paylaşarak ve sarılarak aşın. Sevgi her şeyin ilacıdır...

 4. 4 Cinsellik Yaşadıktan Sonra Mutlaka Birbirinize Sarılın


  Cinsellik enerjisi çok güçlü bir enerjidir. Hayatımızda var olan bir enerjidir .Bu güzel enerjiyi yaşadıktan sonra birbirinize sarılın ve birlikte olmanın güzelliğini yaşayın.

 5. 5 Sorunlarınızı Yüz yüze Konuşun


  Sorunlarınızı telefonda konuşmak yerine iş çıkışı güzel bir akşam yemeğinde sakin bir şekilde konuşabilirsiniz. Mümkünse kavga ettiğiniz gün değilde,  ertesi günü veya bir süre sonra konuşmayı tercih edin. Kendinize zaman tanıyın. Çünkü sinirliyken söylenilen sözler ilişkiyi etkileyebiliyor.

 6. 6 Farklı Hobiler için İstekli Olun


  İlişkinizde farklı şeyler yaptıkça hem becerileriniz gelişecek hem de daha çok şey paylaşacaksınız. Düşünsenize sevgilinizle uçaktan paraşütle atlamak çocuklarınıza anlatacağınız güzel bir anı olacak ve ilişkinize heyecan katacak.

SEVGİ MEDİTASYONU

Burundan 4 kez nefes alınız. Tekrar burundan 8 kez nefes veriniz. Burada önemli olan nefesinizi verirken sakin bir şekilde vermek ve karnınızı içeriye çekmeye özen göstermek. Nefes egzersizini 10 dakika boyunca yapmak, size kendinizi sakin ve dingin hissetmenizde yardımcı olacaktır. Nefes egzersizinden sonra kendinizi ve sevgilinizi,eşinizi pembe bir balonun içinde hayal edin. Balonun içinde sadece siz varsınız ve birbirinize sarıldığınızı hayal edin. Sevdiğinize, birlikte olmanın mutluluğunu anlatın. Bu çalışmada olumlamalarda yapabilirsiniz.

Olumlama: Ben seviyor ve seviliyorum. Sevgiyi hak ediyorum. Güvendeyim.

Aşkla kalın...


Arkadaşlarınla paylaş!