Kilo Vermenizi Engelleyen 5 Önemli Hata


Kilo vermenizi önleyen 5

Kalori Saymak
Gün içinde aldığı besinlerin kalorilerini sayanlar hatta son dönemlerde akıllı telefonlarda bu tarz uygulamaları kullananların sayısı bir hayli artmış durumda. Yaktığından daha az enerji alınca kilo verirsin algısı bu kadar basit işlemiyor ne yazık ki. Kalori alımının sayısal değeri vücut bileşenini etkileyen tek faktör değildir.Bununla beraber besinlerin termik etkisi,lif içeriği, glisemik indeksi ve öğünlerin miktarı-sıklığı-zamanı da dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer almaktadır.

Öğün Atlamak
Aç kalan vücut, metabolizma hızını yavaşlatmakta, mevcut depolarını (yani yağlarını) harcamamakta, öncelikle kan şekeri ve karaciğer, kastaki karbonhidrat depolarını kullanmakta, daha sonra kaslarını (yani proteinleri) enerji kaynağı olarak tüketmektedir. Bu da kişi de halsizlik, yorgunluk, kanda ürik asit artışı, saç dökülmesi, ruhsal bozukluklar, uykusuzluk gibi sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Görüldüğü gibi, aç kalan vücut yağlarını değil karbonhidrat depolarını ve kaslarını enerji kaynağı olarak kullanmakta, en son da yağ asitlerini harcamaktadır.

Hızla Kilo Vermek İçin Tek Tip Beslenmek
Sadece sebze ve meyve tüketerek kilo vermeye çalışmak ne kadar yanlışsa sadece proteine dayalı bir beslenme programı da aynı oranda sakıncalıdır. Tek tip diyetlerin hepsi bir şekilde vitamin, mineral ve kas kayıplarına sebep olur. Gereğinden fazla alınan protein, vücutta asit artık bırakır ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine, böbreklere yük binmesine, bağırsak florasının bozulmasına yol açar. Bu tip diyetlerde başlarda kısa sürede kilo kaybı sağlansa da metabolizmanın bir süre sonra yavaşlamasıyla kilo kaybı durur.

Yetersiz Uyku
Yapılan çalışmalar uyku problemi yaşayan ya da beş saatten az uyuyan insanların metabolizmalarının daha yavaş olduğunu ve bu durumun da leptin ve ghrelin gibi açlık hormonlarını etkilediğini ortaya çıkardı.
Yapılan bir araştırma da erkek ve kadınlarda yetersiz uyku sonucunda iştahı arttıran ghrelin hormonunda artış olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde ghrelin hormonunun karşıt hormonu olan leptin hormonu (beyne tokluk sinyalleri veren hormon ) da düzensiz uyku sonucunda sekteye uğruyor. Sonuç olarak hem sürekli acıkıyorsunuz, hem de doyduğunuzu hissedemiyorsunuz.

Aslında Kendim Dikkat Ediyorum!
Kişinin kendini kısıtlayıp bilinçsizce beslenerek veya her gün Tv, gazete ve dergilerde adını henüz duyduğumuz onlarca diyeti, bir uzmana danışmadan uygulamak da zayıflamak için yapılan yanlışlar arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir zayıflama programına başlamadan önce biyokimyasal bulgular doktor tarafından değerlendirilmelidir.Besin tüketim kaydı, vücut analizi sonuçları,yaşam şekli ve beğenileri göz önüne alınarak, diyetisyen desteği ile oluşturulmalıdır.


Like it? Share with your friends!

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla: Beslenme

Bunları Unutma