İnce Bir Bel İçin Altın Tavsiyeler


ince bir bel için

Bel çevresinin kalın olması, bazılarımızın çokça müzdarip olduğu bir konu. Kadınlarda bel çevresinin 88 cm’in üstü erkeklerde ise 100 cm’nin üstü sağlık açısından risk teşkil etmektedir. Bel çevresi kalınlaşması insülin direncinin en önemli belirtisidir. Buna ek olarak bel çevresi genişledikçe bellek zayıflamakta, kanser – diyabet riski artmaktadır.

Tüm kadınların hayallerini süsleyen ince bir bele sahip olmak doğru adımlar atıldığı takdirde sanılanın aksine çok kolay.

Uygulamanız gereken ilk adım doğru besin seçimi yapmaktır. Aşağıdaki maddeler ince belin anahtarları olacaktır.

Düzenli olarak yeşil çay tüketin Antioksidan kapasitesi ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle bel çevresindeki yağlar üzerine oldukça etkilidir. Bel çevresini inceltmek isteyenler yeşil çay tüketimini alışkanlık haline getirmelidir.

Düzenli olarak Acı biber tüketin
Acı biberdeki kapsiasin , bel çevresindeki yağlar ile mücadelede oldukça etkili. Dolayısıyla acı severler oldukça şanslı.

Alkolü sınırlayın
Alkol tüketimi bel çevresinde kalınlığa yol açan yegane sebeplerden biri. Alkol tüketimini sınırlamak, bel çevrenizdeki yağları kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Şeker tüketimini kesin Sofra şeker yada fabrikasyon şeker ( früktoz – mısır şurubu) içeren gıdalar özellikle karın bölgesi yağlanmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak kan şekeri düzenini bozan şeker tüketimi insülin direnci ve diyabete davetiye çıkartmaktadır. Şeker alımıyla artan insülin salgısı vücutta yağ depolanmasını tetikleyerek bel çevresini genişletir. Siz siz olun bel çevresi genişliğinden yakınıyorsanız, şekerden uzak durun.

Uyumadan 2 saat önce besin alımını kesin
Geç saatlerdeki besin alımı özellikle bel çevresindeki yağ birikimine katkı sağlamakta, bu yüzden ortalama olarak uyumadan 2 saat önce besin alımı kesilmelidir.

Sindirim sorunlarını engelleyin
Mide- bağırsak sağlığının korunması ile gaz- şişkinlik gibi problemler ortadan kalkmaktadır. Probiyotik içerikli besin tüketimi, kuru kayısı ve kuru erik gibi kuru meyveler ve düzenli posa alımı bel çevresi yağlanmasını engellemektedir.

Düzenli gece uykusu alın
Yapılan araştırmalar, yetersiz uyku ile bölgesel yağlanma arasında kuvvetli bir bağ olduğunu göstermektedir. Özellikle gece 23.00- 02.00 arasında melatonin seviyeleri daha yüksek olduğu için bu saatler arasında alınan uyku sayesinde bölgesel yağlanma minimuna inebilmektedir.

Kahvaltı öğününü atlamayın
Klişe gibi gelse de kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı yapan bireyler bel çevresini genişleten abur cubur besinleri daha fazla tüketmektedir. Güne kahvaltı ile başlayın, bel çevrenizdeki yağlarla savaşmada bir adım önce olun

Stresi kontrol altına alın
Stres arttıkça, vücutta kortizol hormonu artar.Artan kortizol salgısı vücutta yağlanmayı tetikler. Stresi kontrol altına almak ince ince belin anahtarıdır.

Düzenli olarak ve yeterli miktarda su tüketin İnsan vücudunun ortalama %50- 60 ‘ı sudan oluşmakta. Bu denli su miktarı yüksek mir organizmanın su tüketmemesi hiç doğru olmaz, öyle değil mi? Yeterli su tüketimi metabolik işlemler için gereklidir, böylece yağ metabolizması daha iyi düzenlenir ve yağ depolanması kontrol altına alınmış olur.

Düzenli Egzersiz Şu su götürmez bir gerçek ki, doğru besin tüketimi olmadan tek başına fiziksel aktivite, bel çevrenizi inceltemez. Bununla beraber, beslenmeye dair diğer tüm adımlara düzenli egzersiz eşlik ettiğinde mükemmel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Karın kaslarını çalıştıran egzersizler bel çevresinin incelmesinde muazzam etki sağlar.


Like it? Share with your friends!

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla: Beslenme

Bunları Unutma