Güne Kahvaltı ile Başlayın


Güne Kahvaltı ile Başlayın

Bizler her zaman “Kahvaltısız asla güne başlamayın.” deriz. Acaba neden? Akşam yemeğinden sabah kahvaltısına kadar yaklaşık 8-10 saat bir süre vardır. Bu uzunca süre boyunca vücudumuz aç kalır. Bu süre içerisinde ihtiyacımız olan enerji ve besin ögelerini ise vücut kendi depolarından karşılar. Sabah uyanınca da bu depolar kendini yenilemeye ve doldurmaya ihtiyaç duyar. Eğer kahvaltı yapılmaz ise gün içerisinde halsizlik, güçsüzlük, baş ağrısı, dikkat ve algılamada sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kahvaltı öğününü en çok atlayan grup ise çocuk ve adölesanlardır. Özellikle okul çağı döneminde okul başarısı adına sabah kahvaltısının yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu aşamada en önemli sorumluluklardan birisi de aileye düşmektedir.

Ailenin bir kahvaltı alışkanlığı olmalı ki sabah erken saatlerde uyanan çocuklar da düzenli bir kahvaltı yapabilmelidir. Özellikle zaman yetersizliği ve sabah iştahın olmaması en büyük sorunlardan birisidir. Ancak yalnızca 5 dakika ayrılarak bile harika kahvaltılar yapılabilmektedir. Adölesanlarda ise durum biraz daha farklıdır. Adölesan dönemde özellikle genç kızlarda vücut ağırlıkları hakkında duyulan endişe nedeniyle besin alımı sınırlandırılmak istenmektedir. Yapılan çalışmalara göre sağlıklı bir kahvaltı öğünü, matematik problemleri çözme becerisini artırmakta, okuma ve dinleme esnasında daha iyi anlamayı sağlamakta, böylece çocukların okul başarısını arttırmaktadır. Düzenli kahvaltı yapılmadığı takdirde günün geri kalan öğünlerinde daha fazla besin özellikle yüksek enerji ve yağ içeren besinler tüketilmektedir. Kahvaltının yapılmadığı bir günde okula gider gitmez birçok öğrenci kantinlerde abur cubur ile tüm gecenin açlığını bastırmaya çalışmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi açısından evden doymuş bir halde çıkmalıdır. Eğer gerçekten zaman yoksa mini bir sandviç de o gün içinde yeterli olacaktır. Yetişkin ve yaşlılarda ise özellikle ilerleyen zamanlarda görülebilecek hastalıklara risk oluşturmaktadır. Bu grupta da özellikle iş performansının devamlılığı için kahvaltı önemli bir öğündür.

Kahvaltının yapılmasından da önemli olan durum kahvaltının nasıl yapıldığıdır. Eğer ki kahvaltı enerji içeriği yüksek ancak besin değeri düşük tercih edildiyse daha sonra tüketilen öğünlerde de özellikle enerji ve yağ alımının artmasına ve dolayısıyla vücut ağırlığı denetiminin bozulmasına sebep olabilmektedir. Dengeli bir kahvaltıda günlük enerjinin 1/4’ünün veya 1/5’inin karşılanması gerekmektedir. Tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Süt grubundan bir besin mutlaka bulunmalıdır.

Bu süt tüketemeyen bireylerde peynir veya yoğurt şeklinde olabilir. Doygunluğu sağlayacak mutlaka ekmek grubundan tam tahıllı bir besin tüketilmelidir. Sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır. Özellikle vitamin ve mineraller açısından bu aşama çok önemlidir. Aynı zamanda özellikle sebzelerin fazla olması çiğneme ile doygunluğu sağlayacaktır. Son olarak da herhangi bir hastalığınız bulunmadığı sürece her gün yumurta tüketimi önemlidir. Hem anne sütüne en yakın kaliteli proteinleri içermekte hem de uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Klasik kahvaltılar bir yana eğer isterseniz kendinize porsiyon kontrolü dahilinde yoğurt, meyve ve yulaf üçlüsü ile harika hafif bir kahvaltı oluşturabilirsiniz.

Peki kahvaltı her zaman evde mi yapılır? Bu sorunun cevabı hayır tabi ki. Dışarıda bir kahvaltı yaptığınızda ise önünüze birçok seçenek gelir. Siz bunların arasından kendi tüketebileceğiniz miktarlarda en sağlıklı besinleri seçmelisiniz. Hele ki genelde kahvaltılarda bolca bulunan işlenmiş etler, kızartmalar ve hamur işleri varsa uzakta durmalısınız. Açık büfe kahvaltıların oyununa gelmemelisiniz. Dengeli bir kahvaltı tabağı sizi gün içinde yeterince dinç tutacaktır. Serpme kahvaltı örneğinde de olduğu gibi önce tabağınızı hazırlayıp gözünüzü doyurup ardından kahvaltıya başlamanızı öneririm. Aksi takdirde hangi besinden ne kadar yediğinizi tam olarak kestiremeyebilirsiniz.

Çünkü hepsi önünüzde hazır bir vaziyette duruyor olacaktır. Nerede olursanız olun iyi beslenmek sizin elinizde!
Siz siz olun, günün en önemli öğününü asla atlamayın.

Sponsorlu İçerik


Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla: Beslenme

Bunları Unutma