Cilt Sağlığı İçin 5 Önemli Besin


Cilt sağlığı için beslenme

Sıcak yaz günleri geride kaldı ve artık soğuk havalarla yüzleşiyoruz. Yüzleşmek demişken ,güneş kremleri, günlük nemlendiriciler, kışın soğuğa karşı kremler,düzenli temizliği ile çok iyi baktığımızı sandığımız cildimizi beslenirken de koruyabiliyor muyuz ? En etkili koruma yöntemi aslında sağlığı kaybetmeden önlem almak ve bu da beslenmeden geçmektedir. Beslenme düzeniniz cildiniz için gerekli ve sağlıklı gıdaları içeriyorsa, cildinizde sağlıklı olacaktır.
Elbette ki hiçbir besin tek başına mucize değil, fakat içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde vücudumuz için oldukça önemliler. Öyleyse gelin bizi koruyan ,vücudumuzun tamamını kaplayan organımız cildimizin sağlığına bakalım . Havaların soğumaya başladığı bu günlerde, dış etkenlere en çok maruz kalan cildimizi koruyacak, güçlendirecek besinler şöyle;

SU
Her zaman söylediğimiz ve belki de üzerinde en çok durulan besin tabi ki sudur. Söz konusu cildimiz olunca bu yine değişiklik göstermiyor. Vücudumuzun yaklaşık yüzde yetmişi sudan oluşurken, hücre içi ve dışı canlılık faaliyetlerinin devamı için elzem olan su, yeterli içildiğinde cildinize de canlılık katacaktır. Ayrıca vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin vücuttan atılması su ile gerçekleşir ve cildinizin nemlenmesini sağlar. Nemliliğini koruyan cilt ise esnekliğini kaybetmez, kırışması gecikir ve genç görünür. Bu sebeple günde en az 10 bardak su içmeye özen gösterin, özellikle kışın su içemeyi unutan pek çok kişi olduğunu düşünürsek bu oldukça önemli !

HAVUÇ
Havuç kış aylarında ulaşılması oldukça kolay ve içerisindeki vitamin ve minarelerle cilde önemli faydalar sağlayan bir besindir. İçerisinde bulunan A vitamini ve karotenler gözler ve deri için önemlidir. Karotenler , A vitaminin ön ögesidir, vücuda alındığında ince bağırsaklarda ve karaciğerde bir bölümü A vitaminine dönüşür. A vitamini cildin kolajen sentezini arttırır, gergin olmasına katkı sağlar ve su tutma kapasitesini yükseltir. Havucun yanı sıra ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler, kayısı ve mango da A vitamini yüksek bitkisel kaynaklardır. Bir insanın günlük A vitamini ihtiyacı 700- 900 mikrogramdır. ön öğesi olan karotenler bulunur. Bu ihtiyacı 1 orta boy mango (805 mikrogram), 1/2 kase ıspanaktan (737 mikrogram) karşılamak mümkündür.

FINDIK
Bir avuç fındık günlük E vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılar.
E vitamini ciltteki UV ışınlarının yarattığı tahribatı önleyen ve foto- yaşlanmayı geciktirmede fayda sağlayan bir antioksidandır. Ayrıca cildin nemlenmesine ve yumuşamasına da katkı sağlar. Ceviz ve badem gibi diğer kuruyemişlerinde içerisinde bulunan bazı yağ asidi türleri, hücrelerin yapısının korunmasına katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bol miktarda E vitamini içeren fındık ve badem, cildi sıkılaştırır ve yaşlanmanın belirtisi olan sarkmaları önlemektedir. Bir insanın günlük E vitamini ihtiyacı ortalama 8-10 mg’dır. E vitamini başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur.

BALIK
Balık dendiğinde artık hepimizin aklına Omega 3 yağ asitleri gelmekte ve kırmızı ete nazaran vücudumuz için çok daha sağlıklı olan bir besin maddesi olduğu bilinmektedir. Vücut içerisinde üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken Omega 3 yağ asitlerinin en güzel kaynağı balıktır.Bu yağ asitleri cildin yenilenme sürecini hızlandırmakta, deri altı yağ tabakasının iyileştirilmesi , vücuttaki enflamasyonu önlemede katkı sağlar ve cildin dıştan içe nemli tutulmasını sağlamaktadır..

KİVİ
Meyve ve sebze tüketimi cilt sağlığını korumada oldukça önemlidir. Özellikle de C vitamini.
Kivi en güzel ve lezzetli C vitamini kaynaklarından biridir. C vitamini, ağız ve diş sağlığını korunması, güçlü eklemler, sağlam bir bağışıklık sistemi ve sağlam kemikler için gerekli bir vitamindir. Aynı zamanda cilt dokusuna da faydalıdır.Kivi C vitamini içeriğiyle derideki yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olur, serbest radikallerle savaşarak cildin gençleşmesine katkı sağlar ve nem verir,cilde esneklik ve güç veren kolajen sentezini arttırır. 100 gr kivide, günlük ihtiyacınızı karşılamaya yetecek kadar (90 mg) C vitamini bulunur. Kivi dışında portakal, mandalina, greyfurt, brokoli, maydanoz ve kuşburnu gibi gıdalar da C vitamini yüksek miktarlarda bulunur ve tüketilmesinde fayda vardır.


Like it? Share with your friends!

İlginizi Çekebilir

Daha Fazla: BEDEN SAĞLIĞI

Bunları Unutma