Ben Aslında Bir Şey Yemiyorum!


ben aslında bir şey yemiyorumn

Yazımın başlığından anlaşılacağı gibi neden kilo aldığını anlayamayan veya bu sebeplerden ötürü sağlıksız beslenen bir sürü insan var. Sadece aşırı yemek yemekle ağırlık artışının olabileceğini düşünmek en büyük hatalardan biri. Bu durumun tam tersi aslında gerçekten de az besin tüketiyor olabilirsiniz. Ben aklıma gelenleri sizler için derledim. Eminim ki içlerinden birçoğunun farkında bile değilsiniz. Hadi o zaman hep birlikte maddeleri inceleyim ve kendimizde fark edemediğimiz sorunları ortaya koyalım.

1/ Normalin üzerinde besin tüketimi

2/ Dışarıda tüketilen besinlerden sağlıklı olanları değil de hemen tüketmeye hazır enerji yoğunluğu yüksek besinleri tercih etmek(Özellikle çalışan bireyler).

3/ Akşam eve geldikten sonra yemek zamanına kadar bir şeyler atıştırmak ve bu atıştırmalıkların üzerine yemek yemek

4/ Uzun süre sofrada kalmak. Yemek masasında ne kadar uzun süre kalırsanız o kadar çok yemek istersiniz. Biraz ondan biraz bundan derken doyduğunuzu anlayamazsınız. Doygunluk hissi gerçekleştiğinde ise farkında olmadan çoktan aşırı yemek yemişsinizdir.

5/ Yemeği acele yemek, büyük lokmalar almak ve az çiğnemek.

6/ Yemeğe ara vermemek, çatalı/kaşığı elinden hiç bırakmamak.

7/ Öğün atlamak, bu sebeple öğün aralarında sürekli bir şeyler atıştırmak.

8/ Yemek yerken başka aktivitelerle ilgilenmek. Bu madde bence günümüzün en büyük sorunlarından birisi. Örneğin bir elinizde yemek diğer elinizde telefon var. Telefona bakarken ağzınıza aldığınız o lokmaları fark etmezsiniz. Yemek esnasında yalnızca yemekle ilgilenmelisiniz. Aynı şekilde yemek yerken odada televizyon da açık olmasın. Gözünüz televizyonda olursa odak noktanız televizyon olur. Belki de izlediğiniz bir program bitene kadar doyduğunuzu fark etmeden yemek yemişsinizdir ama hiç farkında değilsinizdir.

9/ Stres/öfke durumlarında aşırı yemek.

10/ Davetlere/ziyaretlere sık katılmak ve ikram edilen yiyecekleri reddedememek/kendini kısıtlayamamak.

11/ Akşam yemeği ve uyku arasındaki sürede enerji yoğunluğu yüksek besinleri tüketmek.

12/ Gece uykudan uyanıp yemek yemek.

13/ Su ihtiyacını yüksek enerjili içeceklerden karşılamaya çalışmak, az su tüketmek.

Bu liste daha uzayıp gider ama umarım içlerinden birine bile “Aaa gerçekten bunu ben hep yapıyordum.” diyip de kendinizde o hatayı düzeltirsiniz. Hepimiz günlük hayatta farkında olmadan birçoğunu yapıyoruz. Bunları yalnızca kilo alma ile sınırlamamak gerek. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için hepsi önemli. Her zaman asıl amacınız kilo almak/vermek değil de kendinizi sağlıklı ve pozitif hissetmek olsun. Bunun en önemli yolu da sağlıklı ve doğru beslenmekten geçiyor.
İşin özü kendinizi fark edin ve nerede yanlış yaptığınızı bulduktan sonra düzeltme yoluna gidin. Unutmayın en değerli sizsiniz ve sizden daha önemli hiçbir şey yok!


Like it? Share with your friends!

Daha Fazla: Beslenme

Bunları Unutma